Dwa spektakle, „J_d_ _ _ _ e. zapominanie” i „Widzę nic” - metaforyczny musical z elementami stand-upu w ten weekend po raz ostatni w tym roku zagoszczą na scenie Teatru Modrzejewskiej.
J _d_ _ _ _ e. Zapominanie - FOTO:WO(lca.pl)
Historia dziennikarki, która w dorosłym życiu dowiaduje się, że jest Żydówką. Musi teraz na nowo zmierzyć się ze światem. Ten zaś rozmaicie reaguje na hasło „Żyd” – strachem, agresją, niechęcią, fascynacją, wstrętem, bólem – udowadniając, że we współczesnej Polsce, kraju, w którym prawie nie ma Żydów, demony przeszłości nadal mają nad nami niezwykłą władzę.
Aktorzy Teatru Modrzejewskiej tworzą wspaniałą galerię żywych, zindywidualizowanych postaci, po raz kolejny udowadniając, że są jednym z najlepiej zgranych zespołów w kraju. […] „Jedwabne. Zapominanie” jest spektaklem ważnym. Trudnym i potrzebującym odwagi przedsięwzięciem. […] Potrzebujemy spektakli niestroniących od zagadnień nie tylko niezmiernie trudnych, ale też wyjątkowo konfliktogennych. Rzucających światło w stronę ciemnych zakamarków społecznej i indywidualnej hipokryzji i zachęcających do jej przezwyciężenia. Bo inaczej czeka nas zapominanie i zapominanie zapominania.
Henryk Mazurkiewicz, Teatralny.pl
Scenariusz: Artur Pałyga, reżyseria: Paweł Passini, scenografia: Mirek Kaczmarek, kostiumy: Mirek Kaczmarek, Krystian Szymczak, muzyka: Daniel Słomiński, reżyseria świateł: Katarzyna Łuszczyk.
[WIDEO]13034[/WIDEO]
„Widzę nic” - metaforyczny musical z elementami stand-upu ostatni raz w tym roku w Legnicy w dniach 1 i 2 października o 19:00 na Scenie Gadzickiego
Autorem dramatu – nagrodzonego w IV Konkursie Dramaturgicznym „Strefy Kontaktu” – jest Filip Zawada, performer, muzyk i łucznik, ceniony poeta i prozaik (nominacje do Nagrody Poetyckiej „Silesius”, Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Literackiej Nike). Spektakl powstał w koprodukcji z Wrocławskim Teatrem Współczesnym
„WIDZĘ NIC to cytat, który zaczerpnąłem z Tadeusza Różewicza. Już od dzieciństwa zastanawiało mnie, jak to jest zobaczyć coś, czego nie ma. Mam wewnętrzne przekonanie, że niewidzenie jest częścią życia każdego człowieka” – powiedział o spektaklu Filip Marek Zawada, autor sztuki, współreżyser. Oryginalność koncepcji inscenizacyjnej tej sztuki polega na tym, że niewidoma bohaterka o imieniu Aneta, będąc jedną osobą, jest grana przez osiem aktorek. Wykreowane przez nie oddzielne osobowości składają się mimo wszystko na jedno życie. Każda z Anet jest inna.
„Piękny, przejmujący, ale też dowcipny spektakl. Choć bardzo ryzykowny. Gdyby nie zagrał choćby jeden element, gdyby odrobinę powiało fałszem, czy poszło w patos, mogło się wywalić kosmicznie. Ale tylko prawdziwe ryzyko ma w sztuce sens. Inaczej po co w ogóle się w nią bawić, zwłaszcza w takich czasach?” (…)
Dagmara Chojnacka
Tekst, dramaturgia, współpraca reżyserska: Filip Zawada, reżyseria: Paweł Palcat, scenografia i kostiumy: Magdalena Mucha, muzyka: Łukasz Wójcik-Zawierucha, choreografia: Ewelina Ciszewska, reżyseria świateł: Katarzyna Łuszczyk.
[WIDEO]13040[/WIDEO]
Bilety dostępne online oraz w kasie teatru godzinę przed spektaklem.
Anonimowy Gość10:00, 30.09.2022
Dziś ludzie maja smartfony. Tam jest cały świat łącznie z filmami teatrem i zakupami. Za smartfona nawet nie trzeba płacić abonamentu rtv bo to tylko telefon.
Porażka w Płocku. Miedź powalczy w barażach
Miedzianka wygra w barażach i awansuje do ekstraklasy. Hej Miedź.
Ofsik tłuk pisowski
21:48, 2025-05-25
Licznerski o krok od wygrania Pucharu Wojewody
Symultany udzieli najbardziej utytułowany zawodnik turnieju, arcymistrz Ołeh Romanyszyn.
Piotr Sabuk
21:37, 2025-05-25
Porażka w Płocku. Miedź powalczy w barażach
"Miedź powalczy w barażach" a nie powinna.
ITyle
21:27, 2025-05-25
Porażka w Płocku. Miedź powalczy w barażach
Może niech zmienią zawód z piłkarza na golfistę
albo inny
21:08, 2025-05-25