REKLAMA
Lca.pl » Kulturalia » Muzeum Miedzi

2022-09-26 16:49:19 - Autor: LS(lca.pl)
Skromny człowiek o wielkiej władzy w dłoniach
Do kwietnia 2023 roku w Muzeum Miedzi dostępna będzie wystawa prac Zbigniewa Frączkiewicza, artysty bardzo silnie związanego z Legnicą. „Portret pokolenia” to wystawa mówiąca przede wszystkim o człowieku. W skład ekspozycji wchodzi część najbardziej znanego cyku artysty zatytułowany „Żelaźni Ludzie”.
REKLAMA


Wernisaż wystawy prac Zbigniewa Frączkiewicza
Foto: WO(lca.pl)
- To bardzo ważna dla nas wystawa. Mówiliśmy o niej już w 2018 roku. Od spotkania w Szklarskiej Porębie, kiedy planowaliśmy to wspólne przedsięwzięcie, minęło dużo czasu. Mieliśmy epidemię, teraz ciężki czas wojenny, ale postanowiliśmy nie rezygnować ze wspólnych planów, a są one dosyć bogate. Wystawa „Portret pokolenia” to pierwszy krok. Chcieliśmy nią przypomnieć Legnicy i regionowi Zbigniewa Frączkiewicza, jednego z najważniejszych artystów okresu powojennego, działających na naszym terenie. Chcieliśmy też podsumować jego działalność z naciskiem na to, co się urodziło na terenie Legnicy, Lubina, Chocianowa. Będzie to można zobaczyć przez najbliższe pół roku – powiedział Marcin Makuch, dyrektor Muzeum Miedzi, dodając, że kolejnym krokiem będzie wydanie katalogu poświęconego twórczości artysty.

Wystawa podzielona jest na trzy części. W pierwszej już przy wejściu do sal ekspozycyjnych witają zwiedzających „Żelaźni Ludzie”, cykl rzeźb powstających od trzech dekad w odlewni Frączkiewicza. „Żelaźni” gościli w wielu miastach w Polsce i za granicą.

Druga część to regionalne projekty artysty. Są tam między innymi popiersia Henryka Karlińskiego (oryginał zdobi nagrobek Karlińskiego), Władysława Gumińskiego, czy też słynny „ślimak” będący prototypem Miedzi Legnica. Artysta kolejny raz zaznaczył, że projektując je, miał na myśli bieżnię.

Wystawę kończą inne projekty artysty. To realizacje plenerowe, których nie można było pokazać w muzeum i pokazane zostały w formie fotografii i filmu, który wystawie towarzyszy.

- Mam marzenie, żeby część moich rzeźb bardzo związanych z Legnicą i Zagłębiem Miedziowym, jak LGOM czy seria żelaznych rąk i jednej miedzianej oraz wiele innych rzeźb związanych ewidentnie z Zagłębiem, aby trafiły do Legnicy lub innego miasta z nim związanego. Uważam, że Legnica byłaby najbardziej odpowiednia. Chciałbym w Legnicy być trwale, na stałe, bo tu zaczynałem swoją drogę – podsumował Zbigniew Frączkiewicz.

Wystawę jego prac zobaczyć można w Muzeum Miedzi w gmachu głównym. Będzie w nim gościła do kwietnia przyszłego roku.



Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Dodaj swój komentarz
[Anonimowy Gość]
Ten duży blaszany ludzik wart jest co najmniej 5 mln euro. Warto wystawić go na aukcje.
komentarze: 1

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl