REKLAMA
Lca.pl » Kulturalia » Galeria Sztuki

2022-09-06 19:16:25 - Autor: LS(lca.pl)
Słynna autorka poruszającego „krzyku dla Białorusi” gościła w Legnicy
O sztuce w kontekście gniewu opowiadała w Galerii Sztuki Jana Shostak, białoruska aktywistka, artystka i performerka, autorka wielu akcji, których echa obiegły świat, między innymi słynnej „minuty krzyku dla Białorusi”.
REKLAMA


Justyna Teodorczyk, Jana Shostak, Emilia Konwerska
Foto: Piotr Florek (lca.pl)
Jana zasłynęła wyrazistymi performensami i działaniami na rzecz więźniów politycznych w Białorusi oraz osób uciekających do Polski przed reżimem i wojną. Jana jest też pomysłodawczynią zamiany wyrażenia uchodźca na sowo „nowak”, co zobrazowała na swoim tiszercie, który jeszcze przed spotkaniem intrygował jego uczestników.


Jana Shostak
Foto: Piotr Florek (lca.pl)
-Granice sztuki współczesnej są bardzo szerokie. Może nią być nawet słowo. Zaczęło się w 2016 roku, po wybuchu wojny w Aleppo. Z wielu mediów wylewała się świadoma propaganda, która miała przekonywać, że uchodźcy zabiorą nam chleb, pracę, przywiozą wirusy. Słowo uchodźca szybko stało się stygmatyzujące. Człowiek, który przybywa z innego kraju, nie powinien być tym gorszym – opowiadała Jana Shostak.

Artystka odwiedziła centra uchodźców. Chciała się od nich dowiedzieć, co może zrobić, żeby zmienić negatywny wydźwięk słowa „uchodźca”. Spotkała się z kilkunastoma uchodźcami i narodził się pomysł, by nazywać ich nowakami i nowaczkami.
-Pisanych małą literą, jako homonim najpopularniejszego nazwiska w Polsce. Dlaczego? Bo jak się okazało nazwisko pochodzi od słów „nowy”, „przybysz”, czyli w pewnym sensie uchodźca – wyjaśniała artystka.
Dwa lata zajęło Justynie Teodorczyk, dyrektorce Galerii Sztuki w Legnicy sfinalizowanie wizyty Jany Shostak w Legnicy.

Artystka promuje idee sztuki tak zwanej skutecznej, czyli takiej, która ma realny wpływ na rzeczywistość, czego przykładem są „nowaczki” i „nowaki”. Swoimi działaniami udowadnia, że aktywizm społeczny ma moc i może prowadzić do korzystnych zmian przepisów i rozporządzeń. Jak sama mówi, rzeźbi w otaczającej nas rzeczywistości, która stała się materią jej sztuki.
Spotkanie z Janą Shostak było częścią projektu „Sztuka kultur(y)”, skupiającego się wokół idei integracji międzykulturowej, w szczególności z osobami przybyłymi z Ukrainy.

Gest (krzyk) poza wymiarem społecznym i politycznym, jest bardzo ciekawy artystycznie. Dla osób które kojarzą ze sztuką rzeźbę, czy obraz jest otwarciem pewnej furtki w głowie. Pokazuje że krzyk może być narzędziem sztuki i aktywizmu – skomentowała podczas spotkania koordynatorka projektu Emilia Konwerska.

Zwieńczeniem projektu będzie polsko-ukraińska wymiana wszystkiego, co kojarzy się z kulturą: ubrań, książek, akcesoriów czy płyt, która będzie towarzyszyć piknikowi artystycznemu Familiada, który odbędzie się w sobotę 10 września, w godzinach od 13.00 do 15.00 na dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Legnicy. Wstęp wolny.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Brak komentarzy. Dodaj swój komentarz
REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
Legnica -
Włodarczyk w piątek opowie o swoich ekspresyjnych dziełach
Legnica -
Galeria Sztuki zaprasza na „ekspresyjne” spotkania. Pierwsze już w czwartek
Legnica -
Ekspresyjny witrażysta i jego abstrakcje
Legnica -
Witraże Adama Włodarczyka. W piątek wernisaż wystawy
REKLAMA
Legnica -
Obradowało jury festiwalu „Srebro”. „Empatii” zabrakło MKiDN
Legnica -
Galeria Sztuki zaprasza w czwartek do „Ogrodu Herperyd”
Legnica -
Wystawa obrazów Beksińskiego we Wrocławiu dobiega końca
Legnica -
Patrz prosto w obrazy… w Galerii Sztuki w Legnicy
Legnica -
Galeria Sztuki zaprasza w piątek na dwa wernisaże
Legnica -
WOŚP: Jarosław Jaśnikowski gra z Orkiestrą
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl