REKLAMA
Lca.pl » Kulturalia » Muzeum Miedzi

2022-08-19 11:23:43 - Autor: Źródło: Muzeum Miedzi
Otwarcie wystawy oraz rozpoczęcie badań poszukiwawczych
W Prochowickim Ośrodku Kultury i Sportu otwarto wystawę "Zapomniane obozy napoleońskie" oraz oficjalnie rozpoczęto Badania Poszukiwacze Obozu Napoleońskiego III Korpusu Marszałka Neya z 1813 r. w Prochowicach.
REKLAMA


Rozpoczęcie badań poszukiwawczych
Foto: Źródło: Muzeum Miedzi
Sezon badawczy, w 2022 r., zdecydowano przeznaczyć na weryfikację obozu 8 Dywizji III Korpusu Armii Bobru rozlokowanego na północ od Prochowic. W organizację zaplanowanych na 17‒21 sierpnia badań włączył się Urząd Miasta Prochowic, a w wyniku współpracy powstała m.in. prezentowana tu ekspozycja.

Otwarcie wystawy Na ekspozycji prezentowane są zabytki odnalezione w czasie podjętych w 2020 r. poszukiwań obozów napoleońskich z okresu zawieszenia broni w trakcie kampanii 1813 r. - obozu w rejonie wsi Piątnica oraz w sąsiedztwie Prochowic. W okolicach Prochowic od 15 czerwca do 10 sierpnia 1813 r. funkcjonował obóz żołnierzy cesarza Francuzów Napoleona I służących w 8 Dywizji III Korpusu Armii Bobru marszałka M. Neya, w rejonie Legnicy stacjonowali napoleońskich 10 Dywizji III Korpusu Armii Bobru.

Inicjatywa poszukiwania w terenie śladów obozów napoleońskich z okresu zawieszenia broni w trakcie kampanii 1813 r. powstała w 2020 r. Pomysłodawcą był eksplorator i założyciel Stowarzyszenia „Floren Legnicki” ‒ Mariusz Logoń. Wymienione stowarzyszenie, we współpracy z archeologami Muzeum Miedzi w Legnicy, lokalnymi samorządami oraz wieloma poszukiwaczami i pasjonatami historii zrzeszonymi w stowarzyszeniach i organizacjach działających w kraju i za granicą, od 9 do 11 września 2021 r. prowadziło prace poszukiwawczo-weryfikacyjne obozu funkcjonującego w okolicach nieistniejącej dziś wsi Piątnica, przy obecnej ulicy Pawickiej w Legnicy. Na podstawie map archiwalnych z interesującego okresu wytyczono obszar badawczy, na który wkroczyli wyposażeni w detektory metalu poszukiwacze.

Prace nadzorowali archeolodzy, a każdy odnaleziony przedmiot przechodził wymaganą procedurę badawczą (lokalizacja przy pomocy urządzeń GPS, metrykowanie itp.). Wynikiem działań w terenie było pozyskanie 233 zabytków ruchomych, z czego 37 z całą pewnością można łączyć z funkcjonowaniem w tym miejscu obozu żołnierzy napoleońskich 10 Dywizji III Korpusu Armii Bobru. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują guziki mundurowe z liczbami 139, 140, 141. Ze źródeł pisanych wiadomo bowiem, że właśnie takie oznaczenia porządkowe stosowały stacjonujące tu pułki piechoty liniowej. Interesujący jest też zestaw sprzączek i klamer mundurowych, metalowa aplikacja w kształcie korony czy dozownik prochu. Jako ciekawostkę należy dodać, że w trakcie prac terenowych realizowany był odcinek popularnego programu telewizyjnego „Poszukiwacze historii”.

Organizatorami wydarzenia są: Urząd Miasta i Gminy w Prochowicach, Stowarzyszenie Floren Legnicki, Muzeum Miedzi oraz Starostwo Powiatowe w Legnicy.

Zdjęcie 1 z 5
Rozpoczęcie badań poszukiwawczych
Foto: Źródło: Muzeum Miedzi

 

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Dodaj swój komentarz
[Anonimowy Gość]
a w Legnicy jak zwykle cisza. Wszyscy na urlopach.
komentarze: 1

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl