REKLAMA
Lca.pl » Kulturalia » Dobra książka

2021-11-22 11:40:32 - Autor: AG(lca.pl)
Promocja "Legnickiego Almanachu" już we wtorek
Stowarzyszenie "Pamięć i Dialog" oraz Legnicka Biblioteka Publiczna zapraszają 23 listopada na promocję III tomu „Legnickiego Almanachu" - rocznika historycznego wydawanego przez stowarzyszenie. Trzeci tom „Legnickiego Almanachu”, rocznika historycznego stowarzyszenia „Pamięć i Dialog” powstawał – podobnie jak drugi – w warunkach pandemicznych. Utrudniały one korzystanie z archiwów i pozyskiwanie materiałów od osób prywatnych, niemniej jednak powstał tom bogaty treściowo i tematycznie, zawierający materiały ponad dwudziestu autorów. Początek godz.17.00. Wstęp jest bezpłatny, obowiązuje limit miejsc, wejściówki i rezerwacja pod nr tel. 76 7226021.
REKLAMA


Trzeci tom „Legnickiego Almanachu"
Foto:
Publikację otwiera tradycyjnie „Legnicki Wehikuł Czasu”. Jego autor, Marek Żak, przedstawia w nim sylwetkę Tadeusza Szuby, legnickiego restauratora, działacza sportowego i społecznika, a także orkiestrę polskiego garnizonu i kontakty towarzyskie legniczan z radzieckim mieszkańcami wojennych gorodkow.

W pierwszym dziale znalazło się osiem tekstów, w większości poświęconych różnym aspektom historii Legnicy. Konrad Byś opisał funkcjonujące od 1961 roku, a więc dokładnie już 60 lat Muzeum Bitwy Legnickiej i historię jego monograficznych wystaw. Z artykułu wyłania się obraz muzeum jako ważnego ośrodka pamięci i miejsca prezentacji tzw. mitu ostatniej bitwy księcia Henryka Pobożnego z 1241 roku. W kolejnym artykule zamieszczony został oryginalny tekst Macieja H. Dąbrowskiego. Autor uzasadnia w nim potrzebę korekty i uzupełniającego komentarza tłumaczeń inskrypcji łacińskich w Mauzoleum Piastów, z których tylko część została przełożona na j. polski. Artykułem tym, który zapewne zainteresuje łacinników i popularyzatorów historii miasta, rozpoczynamy cykl kompleksowej prezentacji legnickich inskrypcji łacińskich.

Kolejny artykuł, autorstwa Borysa Konduszy, podejmuje problem funkcjonowania wybranej grupy przedsiębiorstw Legnicy i Dolnego Śląska w czasie kryzysu ekonomicznego spowodowanego pandemią. Z kolei Maria Kubasik w obszernym opracowaniu zajęła się „kwestią kobiecą” i przeanalizowała wybrane zagadnienia z działalności Ligi Kobiet w Legnicy w latach 1946–1989. Może on być w określonym sensie punktem odniesienia dla współczesnych ruchów walczących o prawa kobiet. Natomiast Grzegorz Sobel podjął się pionierskiego tematu dotyczącego kuchni i gastronomii dawnej Legnicy. Dział ten zawiera także artykuł Katarzyny Michalewicz o nieznanej szerzej historii polskiej diaspory w Harbinie (Chiny) w latach 30. XX w. Zamykają go dwa artykuły M. Żaka. W pierwszym opisał dzieje najsłynniejszej po wojnie w Legnicy restauracji „Czerwony Młyn”, a w drugim przedstawił 25-letnią historię Klubu Sportowego „Miedź” Legnica.

Dział „Materiały” otwiera tekst Edyty Łaborewicz o legnickich fotografach, który jest pokłosiem materiału opublikowanego w drugim tomie. Zbigniew Kraska opisał szeroko 50 lat Wystawy Plastyki Zagłębia Miedziowego. Danuta Liszkowska-Solnicka zaprezentowała zbiór dokumentów życia społecznego ziemi legnickiej w kolekcji śląsko-łużyckiej Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu. Mieczysław Pytel, kontynuując cykl o historii legnickiej muzyki młodzieżowej, ukazał narodzin lokalnej muzyki rockowej.

W czwartym dziale „Komunikaty i omówienia” znalazły się teksty pięciu autorów: Jacka Głomba o spektaklu „Ballada o Zakaczawiu”; Pawła Jurczyka o wydawnictwie „Czerwone Miasto”; Stanisława A. Potycza o procesie beatyfikacyjnym Henryka II Pobożnego; Doroty Sulimierskiej o pierwszym w Legnicy biwaku historycznym; Grzegorza Szczepaniaka o fenomenie Legnickiego Conversatorium Organowego i Hanny Szurczak o ratowaniu od zapomnienia i całkowitego zniszczenia ewangelickiego cmentarza w Piątnicy.

Promocja III tomu „Legnickiego Almanachu" już we wtorek 23 listopada w Legnickiej Bibliotece Publicznej. Początek o godz. 17.00.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Dodaj swój komentarz
[Anonimowy Gość]
Będą rozdawane darmowe ksiażki ?
komentarze: 1

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl