REKLAMA
Lca.pl » Kulturalia » Galeria Sztuki

2021-01-27 15:14:42 - Autor: LS(lca.pl), GSz
Dość zamknięcia. Galeria Sztuki apeluje do ministra kultury
Państwowe i samorządowe galerie sztuki współczesnej i centra kultury z całej Polski wystosowały list otwarty do Piotra Glińskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w związku z planowanymi obluzowaniami obostrzeń pandemicznych, które mają obowiązywać od lutego. W poniedziałek 25 stycznia do ministerstwa trafił apel z prośbą o rychłe otwarcie placówek, sygnowany przez 29 polskich dyrektorów i dyrektorek instytucji wystawiających sztukę współczesną.
REKLAMA


Galeria Ring
Foto: Piotr Florek (lca.pl)
„Galerzyści” obawiają się, że i tym razem dotknie ich przedłużenie zakazu otwarcia wystaw i placówek, co może mieć katastrofalne skutki dla organizatorów, współpracowników, artystów i odbiorców sztuki. W trosce o los zapomnianych instytucji kultury, których rola w pandemii została zmarginalizowana, które ostatnio przegrały z kretesem w plebiscycie medialnej popularności ze stokami narciarskimi i hotelami, dyrektorzy sieci BWA, galerii sztuki współczesnej i promujących ją centrów kultury zwrócili się do ministra z prośbą o umożliwienie otwarcia wystaw dla zwiedzających od 1 lutego.

Prośbę argumentują negatywnym wpływem zamknięcia dostępu dla publiczności na budowane latami relacje i zaufanie oraz faktem, że kontakt ze sztuką może pomóc ukoić społeczną fobię i dać chwilę wytchnienia w czasach braku bezpieczeństwa i dystansu społecznego. A także faktem, że zamrożenie wystaw to zanik współpracy z artystami i specjalistami z tej branży, a z kolei przy ucinanych dotacjach wpływy z biletów wstępu mogą mieć nieprzecenioną rolę w reperowaniu budżetu instytucji. Jak argumentują autorzy listu, są w stanie zachować i wyegzekwować bezpieczeństwo i zapewnić społeczeństwu coś więcej niż jedynie komfortowy kontakt ze sztuką, bo podkreślają jej terapeutyczną moc dla zestresowanego społeczeństwa.


Justyna Teodorczyk
Foto: Piotr Florek (lca.pl)
Głos zabrała także legnicka Galeria Sztuki reprezentowana przez Justynę Teodorczyk. Dyrektorka miejskiej placówki skomentowała inicjatywę następująco:

- Z zatrwożeniem obserwujemy jak pandemia skutecznie wypiera kulturę do sieci, gdzie gubi ona żywotność i autentyczność, traci na jakości i na ilości świadomych odbiorców, jak znikamy ze społecznego horyzontu. Martwi nas fakt, że w ostatnich, styczniowych komunikatach już nawet nie padła nazwa: instytucje kultury i skwitowano nas lapidarnym: pozostałe obostrzenia bez zmian. Rozumiemy, że to jest ciężki czas, ale trudno nam zgodzić się z logiką lockdownu. Chcę też jasno powiedzieć, że nie idzie nam o tłumne spotkania, wernisaże czy wieczory ze sztuką. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni i bezpieczeństwo w pandemii jest naszym absolutnym priorytetem. Pragniemy jedynie otworzyć nasze drzwi dla indywidualnych odwiedzających – paru osób dziennie, często dla ludzi kultury, którym po prostu trudno się bez niej obejść”.

Dodajmy: dla młodzieży, która od miesięcy tkwi w domu, bez rówieśników i rozrywek, dla seniorów, dla których sztuka często staje się jedyną możliwą podróżą w inne rejony życia, przygodą w nieznanym i fascynującym świecie, dla legniczan, dla których wystawa, koncert, film czy wieczór poetycki były strawą dla ducha ważną na równi ze sprawunkami pierwszej potrzeby – mówi Justyna Teodorczyk, dyrektorka Galerii Sztuki w Legnicy.

Przypomnijmy. W drugim lockdownie instytucje kultury zostały zamknięte dla publiczności 7 listopada 2020 r. Obiekty galerii przy Placu Katerdalnym 1 i przy ul. Rynek 12 (Galeria Ring), a poza nimi także Muzeum Miedzi i Galeria Satyrykon, nie udostępniają stacjonarnych wystaw zwiedzającym.

- Nasza placówka, jak każda instytucja, przygotowała wiosną specjalny regulamin (reżim sanitarny) obowiązujący w okresie zagrożenia epidemiologicznego. W myśl jego zapisów w na sali wystawienniczej mogą jednocześnie przybywać maksymalnie 4 osoby. Latem i jesienią nie używaliśmy klimatyzacji na salach, za to ozonowaliśmy je, z powodów bezpieczeństwa skróciliśmy godziny otwarcia ekspozycji, wyłączyliśmy zwiedzanie grupowe i wszelkie spotkania z artystami, zakupy przenieśliśmy do internetu, a sami obudowaliśmy się zabezpieczeniami z pleksi. Na gości przy wejściu na wystawy czekały maski, rękawiczki i dezynfektory oraz piktograficzne instrukcje wizyty w galerii. Nie uważam, żeby w naszej instytucji było bardziej niebezpiecznie niż np. w sklepie, przychodni czy urzędzie, szczególnie, że na wystawach raczej nie ma tłumów, kolejek, rozmów i niczego się nie dotyka – uzasadnia Justyna Teodorczyk.


Otwarty list dyrektorów
Foto:

Otwarty list dyrektorów
Foto:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Dodaj swój komentarz
[Anonimowy Gość]
Mało kto tam chodził oglądać obrazki na ścianach. Galerię należy wygasić i przenieść ją do internetu.
[Anonimowy Gość]
Wzruszające. Otóż sztuka w sieci "gubi żywotność i autentyczność" Raczej instytucjom kultury w sieci brak "żywotności i autentyczności" - patrz tętniące życiem FB Galerii. Poz...
komentarze: 2

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl