REKLAMA
Lca.pl » Kulturalia » Muzeum Miedzi

2020-09-24 13:57:38 - Autor: Źródło: UM Legnica
Edward Dwurnik w legnickim muzeum
W legnickim Muzeum Miedzi (wejście od ul. św. Jana) czynna jest do lutego 2021 roku wystawa malarstwa Edwarda Dwurnika Wątki lokalne. Kuratorem wystawy jest Grażyna Humeńczuk.
REKLAMA


Obraz Edwarda Dwurnika
Foto: Źródło: Muzeum Miedzi
Dzieła Dwurnika towarzyszyły wielkim zmianom w Polsce. Tak było, gdy artysta cyklem czterech obrazów opowiedział o wydarzeniach lubińskich z 1982 roku. Trzy obrazy z tego cyklu, w tym przejmujące „Safari” to trzon legnickiego pokazu. Malarz powrócił do tematu totalitaryzmu w serii „Od Grudnia do Czerwca”, gdzie uwiecznił postacie zamordowanych w latach 1981-1989. Trzy portrety ofiar Zbrodni Lubińskiej prezentowane będą również w Muzeum Miedzi.

Legnicka wystawa Wątki lokalne prezentuje prace Edwarda Dwurnika znajdujące się w zbiorach Muzeum Miedzi w Legnicy. Zespół ten zawiera 22 rysunki z cyklu „Gipsowy plener”, trzy obrazy z cyklu „Podróże autostopem”, jeden obraz z cyklu „Robotnicy” oraz trzy obrazy z cyklu „Od Grudnia do Czerwca”. Cykl „Podróże autostopem” uzupełniają obrazy będące własnością Fabryki Urządzeń Mechanicznych CHOFUM w Chocianowie oraz Galerii Sztuki w Legnicy.

Wszystkie prace (z wyjątkiem jednej) dotyczą miejsc lub wydarzeń związanych z Dolnym Śląskiem, stąd w tytule wystawy odwołanie do wątków lokalnych. Miejsca to Legnica, Głogów, Ścinawa, Chocianów i Kętrzyn (wyjątek). Wydarzenia to dramat, jaki rozegrał się na ulicach Lubina 31 sierpnia 1982 roku. Trzy portrety ofiar Zbrodni Lubińskiej również prezentowane są w Muzeum Miedzi.

Wystawa legnickich prac Dwurnika z roku 1970, to nie tylko prezentacja malarstwa, ale wielki spektakl historyczny. Symbol naszej historii.

Edward Dwurnik (1943-2018) to jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych polskich malarzy XX wieku. Był artystą niezwykle płodnym, autorem ponad 5 tysięcy dzieł.

Dosadny realizm i groteskowość jego obrazów trafnie opisywały polską rzeczywistość lat 70. i 80. XX wieku. Ich charakterystyczny styl – rysunkowa, pospieszna forma i „prymitywizm” to efekt fascynacji twórczością Nikifora. Znak rozpoznawczy artysty - wielki cykl „Podróże autostopem”, łączy cechy dokumentu i malarstwa symbolicznego, oddając, często humorystycznie, szczególną atmosferę polskiej rzeczywistości czasów PRL-u. W takim właśnie klimacie zrealizowany został, prezentowany na wystawie, obraz „Legnica” z 1978 roku.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Brak komentarzy. Dodaj swój komentarz
REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
Legnica -
„Czułe nuty” zabrzmiały w Muzeum Miedzi
Legnica -
„Czułe nuty” w czwartek zabrzmią w Muzeum Miedzi
Legnica -
W sobotę rusza sezon turystyczny w Legnicy
Legnica -
Uczniowie i nauczyciele wystąpili podczas " Muzycznego Wtorku "
REKLAMA
Legnica -
Uczniowie i mistrzowie wystąpią w ramach „Muzycznego Wtorku”
Legnica -
„Między miastem a regionem”. Debata w Muzeum Miedzi już 20 marca
Legnica -
Wtorek Muzyczny w hołdzie Fryderykowi Chopinowi
Legnica -
Muzeum Miedzi gra z Orkiestrą
Legnica -
Spędź ferie zimowe z Muzeum Miedzi
Legnica -
Już jutro „Wtorek Muzyczny” w Muzeum Miedzi
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl