Wernisaż wystawy prac Marii Rogali zaplanowany na 4 września nie może odbyć się ze względu na ograniczenia związane z pandemią. Organizatorzy zapraszają na premierę online, która będzie miała miejsce w piątek o godz. 18:00 na profilu facebookowym Galerii Sztuki.
Maria Rogala wystawa - FOTO:Piotr Florek (lca.pl)
Szefowa Galerii Sztuki ubolewa, że Artystce nie będzie dane świętować jubileuszu w formie dla twórcy najprzyjemniejszej, czyli otoczonej publicznością, bliskimi i przyjaciółmi. Dlatego tym bardziej zachęca do pozostawiania życzeń w księdze wpisów towarzyszącej ekspozycji. Po wystawie księga z życzeniami i komentarzami na temat wystawy zostanie wręczona autorce. Organizatorzy przypominają także o możliwości zakupu prac, a także świeżo wydanego katalogu wystawy oraz pocztówek z reprodukcjami.
Niezmiennie też zapraszają na ekspozycję od czwartku do niedzieli i polecają dostępny także online (premiera 4.09, godz. 18.00) film z oprowadzania po wystawie. Znajdą się w nim nie tylko opowieści o poszczególnych pracach, cyklach, ale także komentarz kuratorski Janiny Stasiak oraz wspomnienia i autorefleksje Marii Rogali, nagrane już w otoczeniu aktualnej wystawy.
Film będzie można obejrzeć też na miejscu w Galerii Ring. Wstęp na wystawę jest wolny, lecz jednocześnie w przestrzeni ekspozycyjnej mogą przebywać maksymalnie 4 osoby. Pozostałe zasady bezpieczeństwa są utrzymywane, o czym przypominają tablice informacyjne przy wejściu.
Maria Rogala urodziła się w 1930 roku we Lwowie. Po wojnie wraz z rodzicami przyjechała najpierw na Górny, później na Dolny Śląsk. Studia rozpoczęła we wrocławskiej PWSSP, a po pierwszym roku przeniosła się do na Wydział Włókienniczy Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Dyplom uzyskała w 1956 roku w pracowni malarstwa profesora E. Krchy oraz w pracowni gobelinu profesora S. Gałkowskiego. Przez wiele lat zawodowo związana była z oświatą – pracowała jako pedagog, metodyk wychowania plastycznego oraz instruktor sekcji plastycznej. Jest wieloletnim członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, a także laureatką trzech Nagród Kuratora Oświaty oraz nagrody Dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta w Legnicy.[FOTORELACJA]16785[/FOTORELACJA]
Anonimowy Gość09:00, 04.09.2020
Zauważyłem ze wiele osób maluje podobnie. Dlaczego nie ma artystów którzy malowali by tak jak Leonardo da Vinc albo Michał Anioł
Anonimowy Gość07:00, 04.09.2020
[quote="Gość"]Zauważyłem ze wiele osób maluje podobnie. Dlaczego nie ma artystów którzy malowali by tak jak Leonardo da Vinc albo Michał Anioł[/quote]
Ano może dlatego, że nie każdy taką iskrą talentu obdarzony?
Łatwiej namalować naturę niż postać z tyloma szczegółami, że wystarczy spojrzeć na ręce czy twarze obu wywołanych artystów.
Z tym że Pani Maria Rogala ma w swoich zasobach i portrety :)
Anonimowy Gość08:00, 08.09.2020
Gość napisał(a):
> Zauważyłem ze wiele osób maluje podobnie. Dlaczego nie ma artystów którzy malowali
> by tak jak Leonardo da Vinc albo Michał Anioł
[quote="Gość"]Zauważyłem ze wiele osób maluje podobnie. Dlaczego nie ma artystów którzy malowali by tak jak Leonardo da Vinc albo Michał Anioł[/quote]Fotografia i cyfryzacja zrobiły swoje...A krajobrazy i martwe natury nadal na fali.
Ustawa o ochronie ludności wchodzi w życie
Nie strasz, nie strasz bo sie zes...!Sami sie szykujcie na te wojne PoPaprancy!
Czesio
22:16, 2025-05-14
Ustawa o ochronie ludności wchodzi w życie
Lepiej chyba wyjechać na czas wojny do jakiegoś spokojnego kraju. W tych jakby schronach nie ma wc, wody pitnej oraz systemów wentylacji. Nie ma też łózek i krzeseł. Ratusz powinien budować nowe schrony i dodatkowo je w 100 % doposażyć a następnie wysłać mieszkańcom informacje gdzie mają przygotowane miejsca.
budujcie nowe
20:26, 2025-05-14
Stosunek do uchodźców i migrantów
Nowy prezydent powinien nakazać budowę centrów dla uchodźców w każdym mieście i każdej wsi. Liczymy na to Panie Karolu.
głosuje na Karola
20:22, 2025-05-14
Wybrano wykonawcę ścieżki rowerowej
Ciekawe ZNOWU Kunice
Bagiet
20:17, 2025-05-14