REKLAMA
Lca.pl » Kulturalia » Dobra książka

2019-12-06 08:19:27 - Autor: LS(lca.pl)
O ludziach, którzy marzyli, by „z niewoli wyrwać się przez przyjaźń”
Nakładem Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" ukazało się drugie wydanie książki „Ponad granicami. Historia solidarności Polsko-Czechosłowackiej”. -To nisza w niszy. Historia dotycząca dwustu osób. Ma niezwykły wpływ na to co się dzisiaj dzieje, choćby dlatego, że gdyby nie ich praca od lat 70., tu muszę wymienić jednym tchem Kuronia, Michnika i Macierewicza, to mielibyśmy spore kłopoty chociażby z odejściem wojsk sowieckich po roku 1993 – mówi Grzegorz Majewski, legniczanin - jeden z autorów.
REKLAMA


Ponad granicami
Foto:
„Ponad granicami. Historia solidarności Polsko-Czechosłowackiej” to dokumentalna opowieść o tym jak tworzył się fenomen Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej, jaki był jej wpływ na dzisiejszą historię. Temat na swój warsztat wzięli Łukasz Kamiński, Grzegorz Majewski i Petr Blažek.

- To nisza w niszy. Historia dotycząca dwustu osób. Ma niezwykły wpływ na to co się dzisiaj dzieje, choćby dlatego, że gdyby nie ich praca od lat 70., tu muszę wymienić jednym tchem Jacka Kuronia, Adama Michnika i Antoniego Macierewicza, to mielibyśmy spore kłopoty chociażby z odejściem wojsk sowieckich po roku 1993. Przyjaźnie, które zawarli kiedy współpracowali, chodzili na granicę, przeżywali niebezpieczeństwa, byli na tej granicy łapani. Chociażby m.in. Aleksandr Vondra, były minister spraw zagranicznych Republiki Czeskiej, został zatrzymany na granicy – wyjaśnia legniczanin Grzegorz Majewski, jeden z autorów książki.

Wspólna idea, wspólna praca, niebezpieczeństwo, jakie razem przeżywali, zbliżyło ich do tego stopnia, że bohaterowie opowieści darzyli się niezwykłym zaufaniem.

- To były naprawdę bardzo głębokie przyjaźnie. Dowodem na to niech będzie fakt, że kiedy doszło do twardych rozmów między Polakami, a Rosjanami na temat wycofania wojsk sowieckich z Polski i Rosjanie powiedzieli, że się nie wycofają, nastąpił impas. Polacy zagrozili, że nie przepuszczą przez swoje terytorium wojsk sowieckich wycofujących się z Niemiec. Trzeba dodać, że były tam już podpisane odpowiednie umowy i określone ściśle terminy. Wówczas Rosjanie zwrócili się do Czechosłowaków z bardzo intratną ofertą finansową, chcąc ominąć terytorium Polski. Czesi zachowali się wtedy wspaniale. Dyplomatycznie odpowiedzieli, że wyrażą zgodę pod warunkiem, że ci porozumieją się z nami, Polakami – mówi autor.

- Wydaje mi się, że jest to kwintesencja organizacji, która istnieje do dzisiaj, która nadal wspomaga kraje azjatyckie i europejskie z byłego bloku sowieckiego, która wówczas naprawdę pokazała, co oznacza słowo solidarność właśnie w tym kluczowym dla narodu polskiego momencie. Dlatego Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka to niezwykle ważna organizacja - podsumowuje Grzegorz Majewski.

Historię o ludziach, którzy marzyli, by „z niewoli wyrwać się przez przyjaźń” można kupić w sklepie internetowym Centrum Historii Zajezdnia.

Fot: Centrum Historii Zajezdnia

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Dodaj swój komentarz
[Anonimowy Gość]
JAK CICHO JAK LCA PISZE TO WSZYSCY WIEDZA!
[Anonimowy Gość]
Ludzie z Legnicy piszą książki, robią różne fajne rzeczy, a w naszych mediach cicho o nich.
[Anonimowy Gość]
Dobra książka. Polecam.
komentarze: 3

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl