REKLAMA
Lca.pl » Kulturalia » Teatr

2019-11-20 11:04:04 - Autor: LS(lca.pl)
Teatr Modrzejewskiej powraca do starych kątów
Przestrzenie Piekar, Zakaczawia i Nowego Świata staną się sceną dla trzech teatralnych spektakli realizowanych w ramach projektu „Teatr, którego sceną jest miasto”. Efekty pracy aktorów i mieszkańców Legnicy poznamy na początku grudnia.
REKLAMA


Zuza Motorniuk, Mateusz Krzyk, Bartek Bulanda
Foto: LS(lca.pl)
- Ideą teatru w Legnicy było zawsze wychodzenie w przestrzeń, świat, miasto. Przez lata teatr realizował projekt „Teatr, którego sceną jest miasta”. Projekt, w ramach którego graliśmy w różnych przestrzeniach miasta. Nasze obecne przedsięwzięcie dedykowane jest właśnie tej formule bycia w przestrzeni miejskiej. Pomyśleliśmy, że wrócimy do tych miejsc, w których kiedyś byliśmy mocniej. Wrócimy z pracą organiczną, działaniami z mieszkającymi tam ludźmi – wyjaśnia Jacek Głomb, dyrektor Teatru im. Modrzejewskiej.

Trzy grupy aktorów powróciły na Zakaczawie, na którym teatr wystawiał spektakle w budynku przedwojennego teatru Varietes i kinie „Kolejarz”, Nowy Świat gdzie kiedyś teatr miał swoją siedzibę, i na Piekary, na których do czerwca 2011 roku funkcjonowała „Scena na Piekarach”. Koordynatorami są Zuza Motorniuk Mateusz Krzyk i Bartek Bulanda.

- Kiedyś mieliśmy na Piekarach scenę i skupiliśmy się na tym miejscu. Zaczęliśmy od happeningu z mieszkańcami, pod dwuznacznie brzmiącym hasłem „Czy Piekarom brak kultury”. Porozmawialiśmy z ludźmi i z ich wypowiedzi nie wyłania się zbyt optymistyczny obraz. Chcemy je połączyć z duchami spektakli, które miały premierę na „Scenie na Piekarach” - opowiada Zuza Motorniku, aktorka Teatru im. Modrzejewskiej.

W duchy, czyli postaci z różnych spektakli, wcielą się zarówno mali i dorośli mieszkańcy Piekar. Grupa aktorów współpracuje z grupą teatralną koordynowaną przez Agnieszkę Muszyńską z Domu Kultury „Atrium” oraz wszyscy chętni do udziału w projekcie mieszkańcy.

- Myślę, że wyłoni się obraz dotyczący miejsca, które stoi puste od czasu kiedy je opuściliśmy. Stąd tytuł i podtytuł naszego działania, który brzmi „Czy Piekarom brak kultury? To dlaczego tutaj jest ciągle nic” - dodaje Zuza Motorniuk.

W plenery Zakaczawia wkroczył ze swoją grupą aktorów Mateusz Krzyk. Jako, że sceny, na których obecny był w tej dzielnicy teatr nie istnieją, projekt postanowili pokazać w Szkole Podstawowej nr 1.

- Postanowiłem, że uderzymy do najmłodszej grupy, czyli do dzieci i młodzieży. Spotkaliśmy się z dziećmi i zorganizowaliśmy im warsztaty teatralne. Spotkania z nimi to coś niesamowitego. Pracuję z dziećmi od wielu lat w teatrze i przestrzeniach miejskich, ale to spotkanie jest szczególnie ważne, nie tylko dla nas ale także dla nich. W każdej z trzech grup są dzieci, które nawet nie wiedzą gdzie jest teatr. Dla niektórych dzieci to pierwsze spotkanie z kulturą – mówi Mateusz Krzyk, aktor Teatru im. Modrzejewskiej.

Efekty pracy aktorów i dzieci z Zakaczawia zobaczyć będzie można 5 grudnia w Szkole Podstawowej nr 1, dzień później w teatrze.

Na Nowy Świat wkroczyła grupa aktorów pod wodzą Bartosza Bulandy.

- To co robimy finalnie przybierze charakter czegoś, co nazwaliśmy spektrofilmem. Będzie to film, natomiast pięcioro lektorów będzie czytać go na żywo. Tytuł projektu brzmi „John Porter -The Polish Helikopter. Episode 3: Legnica” i wynika z rozmów z ludźmi z Nowego Świata. Na przykład pani policjantka najbardziej zapamiętała to, ze w wieku 16 lat uciekła z domu na koncert Johna Portera w 1980 roku. Od tego zaczęliśmy naszą opowieść – mówi Bartek Bulanda.

W ramach projektu odbył się happening zatytułowany„pogrzeb kapitana”, w którym wzięło w nim udział około 50 osób. Aktorzy przeprowadzili także szereg rozmów z mieszkańcami, ich wspomnienia, które połączone zostały z materiałami archiwalnymi.

Wszystkie trzy spektakle będzie można zobaczyć 6 grudnia na Scenie Gadzickiego. „Cudaki nad Kaczawą” o godzinie 18:00, „Czy Piekarom brak kultury?” o godzinie 18:45, „John Porter -The Polish Helikopter. Episode 3: Legnica” o 19:45. Bezpłatne wejściówki odbierać można w kasie teatru.

Na pewno zobaczą je także mieszkańcy dzielnic, w których były realizowane. Jacek Głomb ma nadzieję, że projekt będzie kontynuowany. Zamierza wystąpić do ministra kultury i dziedzictwa narodowego o grant na jego kontynuację. Projekt „Teatr, którego sceną jest miasto” zrealizowany został w ramach projektu „Kultura dostępna”. Ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego wyłożyło na jego realizację 106 tys. zł, urząd marszałkowski dołożył blisko 32 tys. zł.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Dodaj swój komentarz
[Anonimowy Gość]
dużo scen niezła kasa na scenę a dekoracja z lamusa biznes to biznes ....................
[Anonimowy Gość]
dużo scen niezła kasa na scenę a dekoracja z lamusa biznes to biznes ....................
[Anonimowy Gość]
Brawo, (i oby ten pomysl przetrwal dluzej niz kilka miesiecy) Dawno temu widzialem spektakle na zamku, na nowym swiecie, garazach przy PWSZ, zakaczawiu i wreszcie na piekarach... To byly super przedstawienia, ...
[Anonimowy Gość]
Artyści teatru chcieli by dostać podwyżki pensji ale ponoć nie ma na to pieniędzy. no ci co teraz tam pracują to już zostali sami co głowy podnieść przeciw dyrektorowi podnieść nie potrafią. Nie t...
[Anonimowy Gość]
Artyści teatru chcieli by dostać podwyżki pensji ale ponoć nie ma na to pieniędzy.
komentarze: 5

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl