REKLAMA
Lca.pl » Kulturalia » Pozostałe

2019-10-07 11:39:58 - Autor: LS(lca.pl)
"Polsko Moja". Pełna wzruszeń muzyczna podróż po Kresach
Koncertem galowym w Akademii Rycerskiej zakończyły się tegoroczne Legnickie Dni Kultury Kresowej. Wystąpili artyści z Polski i zagranicy. Z kresową muzyką, poezją publiczność zebrana w Sali Maneżowej obcować mogła już po raz osiemnasty.
REKLAMA


Lilla Sadowska
Foto: WO(lca.pl)
Kresy, niegdyś wielka gospodarcza, intelektualna i artystyczna potęga, do dziś dla wielu są symbolem polskości. Dni Kultury Kresowej, które już od osiemnastu lat organizuje Stowarzyszenie Kulturalne „Krajobrazy”, to jedna ze sposobności spotkania nie tylko z kulturą kresową, ale także poznania dla wielu, przypomnienia dla innych historii Polaków zamieszkujących je od wieków. To także jeden ze sposobów popularyzowania Kresów.


Tadeusz Samborski
Foto: WO(lca.pl)
- Różne są motywy i przesłanki, dla których ludzie okazują zainteresowanie Kresami. Dla wielu jest to tęsknota do myśli o tym co działo się tam od Jagiellonów do czasu rozbiorów na wschodnich rubieżach Polski. Motywem są także czasem myśli o krainie wiecznej szczęśliwości, którą Henryk Sienkiewicz próbował na stronicach swoich powieści zmieścić. Ale myślę, że większość tych motywów mieści się w takiej zwykłej, ludzkiej ciekawości i przyzwoitości, bo i przyzwoitość nakazuje zainteresowanie się losami przodków – mówił Tadeusz Samborski, prezes Stowarzyszenia Kulturalnego „Krajobrazy”, pomysłodawca inicjatywy.

- My, jako Stowarzyszenie „Krajobrazy” wzięliśmy na siebie ten obowiązek budzenia i rozwijania kresowości. Uważamy, że jest bardzo ważnym składnikiem dolnośląskiej tożsamości. Bez niego bylibyśmy bardzo ubodzy. Są do dzisiaj niewyczerpanym źródłem zachowań, inspiracji i wzorców – dodał Tadeusz Samborski.
Potomkowie Kresowian zamieszkują praktycznie na całym Dolnym Śląsku, nic więc dziwnego, że w organizację koncertów czynnie włączają się samorządowcy. Koncerty odbywają się praktycznie na terenie całego województwa. Są to wydarzenia, na których występuje wiele gwiazd i zespołów z Polski i zza wschodniej granicy. Gala „Polsko Moja”, wieńcząca każdą edycję, tradycyjnie odbywa się zawsze w Legnicy. W minioną niedzielę odbyła się już osiemnasta.

Zanim na scenie wystąpiła plejada artystów, zebrani wysłuchali wkładu Tomasza Kuby Kozłowskiego, wielkiego popularyzatora dziedzictwa historyczno-kulturowego Kresów. Zanim to jednak nastąpiło, za upowszechnianie wiedzy o Kresach Wschodnich odznaczeni zostali: Irena Gałęzowska-Gruza, Aurelia Sobczak, Lilla Sadowska, Marek Robert Górniak, ks. Jan Szulim, Edward Wiśniewski, Mieczysław Dębicki i Stanisław Dębicki.



Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Dodaj swój komentarz
[Anonimowy Gość]
I nie łaził tym razem po dachach? Nie nagrał żadnej piosenki?
[Anonimowy Gość]
"...za upowszechnianie wiedzy o Kresach Wschodnich odznaczeni zostali: Irena Gałęzowska-Gruza, Aurelia Sobczak, Lilla Sadowska, Marek Robert Górniak, ks. Jan Szulim, Edward Wiśniewski, Mieczysł...
komentarze: 2

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl