REKLAMA
Lca.pl » Kulturalia » Muzeum Miedzi

2019-07-22 06:59:48 - Autor: KIG(lca.pl)
Spacerem przez historię legnickiego parku
Pomnik upamiętniający żołnierzy poległych w wojnie prusko-francuskiej, lipa Schillera, pijalnia mleka nad Kozim Stawem, labirynt, Dom Strzelecki to ledwie kilka niezwykłych miejsc, do których historii nawiązały w swojej opowieści o parku Miejskim Grażyna Humeńczuk i Katarzyna Kotlińska.
REKLAMA


Pomnik śpiącego lwa
Foto: WO(lca.pl)


Grażyna Humeńczuk
Foto: WO(lca.pl)
– Zależało nam na tym, aby pokazać park XIX-wieczny. To nie był wymyślony i utworzony w jednym czasie projekt. Park powstawał etapami – mówi Grażyna Humeńczuk, szefowa działu historii Muzeum Miedzi i autorka monografii o parku Miejskim. – Został zaprojektowany jako publiczny ogród, który miał być dostępny dla mieszkańców miasta.

Park w swojej ówczesnej formie zaprojektowany został w pierwszej połowie XIX wieku. Jego teren to m.in. obszar będący niegdyś dawnym cmentarzem przy kościele Mariackim i obwałowania miejskie utworzone za czasów, gdy Legnica była twierdzą. Park wchłonął również dawny targ, tereny upraw warzywnych oraz nadrzeczne łąki.

– Park miał być dla ówczesnych mieszkańców miejscem odpoczynku. Założenie było takie, że w przeciwieństwie do innych miejskich ogrodów nie będzie prywatny, ale dostępny dla tutejszej społeczności – wyjaśnia Grażyna Humeńczuk.

Grażyna Humeńczuk, autorka monografii o legnickim parku i Katarzyna Kotlińska, historyk sztuki opowiedziały o kolejnych etapach rozbudowy parku Miejskiego. Znaczące rozszerzenie jego powierzchni wiązało się z organizacją Wystawy Niemieckiego Ogrodnictwa i Śląskiego Rzemiosła znanej jako GUGALI. Tereny wystawowe objęły 325 tys. m kw. i włączone zostały do parku w 1927 roku.

Nie zabrakło opowieści o niezwykłych miejscach, architektach miejskiego ogrodu i jego bogatej historii. Przewodniczki nawiązały nie tylko do historii parku z okresu Liegnitz, ale także do jego współczesności, która uwidacznia się w rzeźbach zlokalizowanych na tym terenie.

Spacer był drugim z cyklu Legnickich Spacerów Historycznych. Pierwszy odbył się w czerwcu, a jego uczestnicy odwiedzili legnicki kirkut. Kolejnym miejscem, które odkryje przed legniczanami swoje tajemnice, będzie Zamek Piastowski. Opowie o nim archeolog dr Tomasz Stolarczyk.



Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Brak komentarzy. Dodaj swój komentarz
REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
Legnica -
„Czułe nuty” zabrzmiały w Muzeum Miedzi
Legnica -
„Czułe nuty” w czwartek zabrzmią w Muzeum Miedzi
Legnica -
W sobotę rusza sezon turystyczny w Legnicy
Legnica -
Uczniowie i nauczyciele wystąpili podczas " Muzycznego Wtorku "
REKLAMA
Legnica -
Uczniowie i mistrzowie wystąpią w ramach „Muzycznego Wtorku”
Legnica -
„Między miastem a regionem”. Debata w Muzeum Miedzi już 20 marca
Legnica -
Wtorek Muzyczny w hołdzie Fryderykowi Chopinowi
Legnica -
Muzeum Miedzi gra z Orkiestrą
Legnica -
Spędź ferie zimowe z Muzeum Miedzi
Legnica -
Już jutro „Wtorek Muzyczny” w Muzeum Miedzi
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl