REKLAMA
Lca.pl » Kulturalia » Teatr

2019-06-28 09:04:04 - Autor: KIG(lca.pl)
Teatry z Legnicy i Batumi we wspólnym projekcie
Legnicki Teatr Modrzejewskiej i Teatr Dramatyczny im. Ilii Czawczawadzego w Batumi przygotowują spektakl, w którym zagrają aktorzy z Legnicy i Gruzji. Artystycznym efektem projektu będzie koprodukcja wystawiana w Gruzji i Polsce.
REKLAMA


Z Gruzinami o teatrze
Foto: WO(lca.pl)

Teatralne zespoły z Legnicy i Batumi rozpoczęły prace nad spektaklem, który ma być polsko-gruzińską próbą opowiedzenia współczesnego świata. Sztuka powstaje bez scenariusza, z aktorskich improwizacji i w oparciu o zagadnienia społeczno-historyczne wspólne dla Polski i Gruzji.

– Założyliśmy, że punktem wyjścia będą dla nas improwizacje aktorskie. Nie startujemy z gotowego tekstu. Gramy tematy, które są wspólne dla Gruzji i Polski. Są one przetworzone przez wyobraźnię i emocje aktorów, którzy sami te wątki pogłębiają i budują z nich sceny – wyjaśnia dramaturg Katarzyna Knychalska. – Ten proces jest bardzo ciekawy, ponieważ nic nie jest założone z góry i nie wiemy, w jakim kierunku zmierzała będzie praca aktorów.

Projekt w swoich założeniach jest w pewnym sensie zbliżony do tego, co drużyna Modrzejewskiej robiła już współpracując z Macedońskim Teatrem Narodowym, dla Gruzinów międzynarodowa koprodukcja to jednak nowość.


Andro Enukidze
Foto: WO(lca.pl)
– Próby do tego spektaklu to dla nas bardzo ciekawe doświadczenie. Dwa języki na scenie to, mam wrażenie, klucz do zrozumienia tej sztuki – podkreśla Andro Enukidze, dyrektor Państwowego Teatru Dramatycznego im. Ilii Czawczawadzego w Batumi. – Cieszę się, że realizujemy taki projekt i ciekaw jestem jego finału – dodaje dyrektor gruzińskiego teatru.

Sztuka powstaje w koprodukcji i już wiadomo, że widzowie obejrzą ją z polsko-gruzińską translacją. Uniwersalnym językiem sztuki będzie jednak ruch sceniczny, za który odpowiada choreograf Kote Purceladze, a także scenografia przygotowywana przez Małgorzatę Bulandę.


Jacek Głomb
Foto: WO(lca.pl)
– Metoda improwizacji jest ciekawa również dla mnie. Świadomie wybraliśmy ten sposób pracy. Nie wiemy, w jaką stronę to pociągnie spektakl i na tym właśnie polega przygoda twórcza i doświadczenie żywego teatru – mówi Jacek Głomb, dyrektor Teatru Modrzejewskiej w Legnicy.

Spektakl będzie miał podwójną premierę. Jako pierwsi obejrzą go widzowie w Gruzji, gdzie wystawiony będzie 2 października. Polska premiera zaplanowana jest na 9 listopada, na Scenie Gadzickiego Teatru Modrzejewskiej w Legnicy.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Dodaj swój komentarz
[Anonimowy Gość]
HAHAHA ROZBITKOWIE ŻYCIOWI JAK GRZECZNIE SIEDZĄ NA KASKE CZEKAJĄ
[Anonimowy Gość]
HAHAHA ROZBITKOWIE ŻYCIOWI JAK GRZECZNIE SIEDZĄ NA KASKE CZEKAJĄ
komentarze: 2

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl