REKLAMA
Lca.pl » Kulturalia » Muzeum Miedzi

2019-03-13 19:14:22 - Autor: o (lca.pl)
"Sztuka Legionów" w Muzeum tylko do 16 marca
Jeśli do tej pory nie widzieliście wystawy "Sztuka Legionów" to macie ostatnią okazję, ekspozycja będzie czynna tylko do soboty.
REKLAMA


Sztuka Legionów
Foto: WO(lca.pl)
 Niezwykła, wzruszająca, pouczająca wystawa jest od piątku dostępna dla odwiedzających Muzeum Miedzi. Poświęcona tym, którzy na pierwszej linii frontu walczyli o niepodległość Rzeczypospolitej. Bohaterami są żołnierze Legionów Polskich, malarze, rzeźbiarze, graficy. Artyści, ludzie, Polacy, którzy walkę o wolność ojczyzny przedłożyli nad wszystko.

Na wystawie „Sztuka Legionów, którą możemy zobaczyć w muzeum w salach Akademii Rycerskiej, znalazły się obrazy, rysunki, rzeźby wykonane przez artystów – legionistów. Powstały w czasie I wojny światowej oraz w dwudziestoleciu międzywojennym i stanowią ilustrację wysiłku legionistów w walce o niepodległość.

Poprzez sztukę tworzoną przez artystów – żołnierzy pokazywano wielkość narodu polskiego, pozbawionego swojego bytu politycznego i własnego państwa.
Wśród eksponowanych na wystawie prac znalazły się portrety legionistów autorstwa jednego z najpracowitszych ilustratorów epopei legionowej chorążego Leopolda Gottlieb. Artysta służąc w I Brygadzie Legionów Polskich, początkowo przy sztabie, a potem w 5 pułku piechoty, stworzył blisko tysiąc portretów i scen rodzajowych z walk legionistów.

Na wystawie dominują portrety legionistów, ale nie brak też przedstawień rodzajowych opowiadających o życiu legionistów, sceny związane z miejscami postojów, kwater czy zniszczeniami wojennymi.

Warto zatrzymać się na dłużej przy pracach chorążego Stanisława Janowskiego, twórcy swoistego, fotograficznego reportażu wojennego Legionów Polskich. Janowski zaliczany jest do najwszechstronniejszych z artystów-żołnierzy,

Nie mniejsze zasługi należy przypisać Wincentemu Wodzinowskiem, Janowi Stebnowskiemu i Janowi Rembowskiemu, którzy służąc ojczyźnie na froncie, służyli swoim talentem utrwalając sceny walki i życia obozowego.

Prace prezentowane na ekspozycji pochodzą z dwóch największych polskich kolekcji sztuki legionowej z Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, a także ze zbiorów prywatnych.

W szeregach Legionów Polskich służyło około 180 malarzy, rzeźbiarzy i grafików. Wstąpiło do nich 30 studentów z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz wielu uznanych już twórców związanych z krakowską sceną artystyczną między innymi Wincenty Wodzinowski, Kazimierz Młodzianowski, Henryk Kuczek, Włodzimierz Konieczny, Józef Świrysz – Ryszkiewicz. Czyn legionowy wspierali też profesorowie Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Leon Wyczółkowski i Julian Fałat, którzy przebywali na froncie wołyńskim w charakterze malarzy wojennych.

Trudno przecenić zasługi i wymienić wszystkich legionowych artystów - żołnierzy, wielu z nich wykazało się niemałym talentem wojskowym i osiągnęło stopnie oficerskie. Niektórzy jak Edward Śmigły - Rydz, Henryk Minkiewicz czy Roman Kawecki zostali dowódcami pułków legionowych, a po odzyskaniu niepodległości zrobili kariery w Wojsku Polskim.



Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Dodaj swój komentarz
[Anonimowy Gość]
Mnie zawsze cieszy ten jeden dzień w tygodniu gdzie do muzeum wchodzi się za darmo.
komentarze: 1

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl