REKLAMA
Lca.pl » Kulturalia » Muzeum Miedzi

2018-03-21 14:36:27 - Autor: LS(lca.pl), materiały prasowe
Unikatowa „Świątynia Sławy” w muzeum
Projekty witraży Michała Borucińskiego dla Muzeum Wojska w Warszawie będzie można podziwiać w Muzeum Miedzi. Wernisaż wystawy odbędzie się 9 kwietnia. Wstęp wolny.
REKLAMA

W 2018 r. Legnica, podobnie jak inne części kraju, świętuje 100 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Tym szczególnym obchodom towarzyszy inne, ważne wspomnienie z historii regionalnej. 777 lat temu, pod miastem rozegrała się bitwa wojsk księcia śląskiego Henryka Pobożnego z siłami mongolskimi. Oba momenty dziejowe, rok 1918 i 1241, w szczególny sposób splatają się w przedwojennej Polsce.

Odrodzenie państwa i nieskrępowany rozwój życia narodowego, pomogły utrwalić postać poległego pod Legnicą księcia w pamięci historycznej Polaków. Postrzegany jako obrońca wiary oraz ideał rycerza, Henryk Pobożny zajął miejsce pomiędzy innymi bohaterami ojczystych dziejów, którzy dostarczali wzorców moralnych i patriotycznych, opartych na ideałach honoru, wierności i poświęcenia.

Niedługo przez wybuchem II wojny światowej, księcia upamiętniono w „Świątyni Sławy”, powstającej w Muzeum Wojska w Warszawie. Monumentalną salę, tzw. Mauzoleum, ozdobiono czterema wielkimi witrażami. Autorem projektu oszkleń był pochodzący z Siedlec artysta Michał Boruciński (1885-1976), popularny w dwudziestoleciu międzywojennym twórca portretów, pejzaży oraz scen historycznych. Witraże w Muzeum Wojska przedstawiały księcia Henryka Pobożnego, króla Władysława Warneńczyka, hetmana Stanisława Żółkiewskiego oraz księcia Józefa Poniatowskiego. Dzieła te uległy zniszczeniu we wrześniu 1939 r. Wojenną zawieruchę przetrwały kartony realizacyjne, wykonane przez Michała Borucińskiego w skali 1:1. Udostępniane publiczności przy wyjątkowych okazjach, po raz pierwszy można je oglądać na wystawie poza Warszawą.

Legnicka ekspozycja przypomina twórców, przesłanie, a także burzliwe losy zapomnianej dziś idei Mauzoleum, zrodzonej na gruncie odzyskanej w 1918 r. Niepodległości.

Wystawę będzie można oglądać w Muzeum Miedzi w Akademii Rycerskiej od 9 kwietnia do 9 lipca. Wernisaż wystawy odbędzie się o godzinie 13:00. Wstęp jest bezpłatny.


Świątynia Sławy w legnickim muzeum
Foto: materiały prasowe

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Dodaj swój komentarz
[Anonimowy Gość]
Po co chodzić do muzeum w czasach powszechnego internetu ? W internecie jest więcej ciekawych rzeczy
komentarze: 1

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl