REKLAMA
Lca.pl » Kulturalia » Dobra książka

2017-06-29 21:42:26 - Autor: LS(lca.pl)
O niepokojach społecznych w powojennej Legnicy
Historię legnickich protestów społecznych w 1956 roku, opisali w książce „Legnica w 1956 roku”, Maria Kubasik i Marek Żak. Promocja wydawnictwa odbyła się w czytelni Legnickiej Biblioteki Publicznej.
REKLAMA


Legnica w 1956 roku
Foto: WO(lca.pl)
W 1956 roku doszło do pierwszego poważnego kryzysu politycznego w Polsce. Rozpoczął się od upublicznienia tajnego referatu Nikity Chruszczowa, traktującego o „kulcie jednostki”.

- Wprawdzie Chruszczow zabronił upubliczniania go, jednak Polska, jako jedyne państwo bloku „demoludów”, zrobiła to. Wywołało to lawinę pytań między innymi o Katyń oraz negację „kultu jednostki”– mówi Maria Kubasik, współautorka książki „Legnica w 1956 roku”. – To był początek. 28 czerwca 1956 roku doszło do krwawych wydarzeń w Poznaniu.

Warunki życia były coraz trudniejsze. Odbył się pierwszy w PRL strajk generalny. Miejscem protestu były Zakłady Cegielskiego w Poznaniu. Robotnicy w ramach protestów wyszli na ulice, dołączyło do nich społeczeństwo Poznania. Protesty zostały krwawo stłumione. Zginęło wówczas prawie sześćdziesiąt osób, kilkaset odniosło rany.

Te wydarzenia odbiły się szerokim echem w całym kraju, także w Legnicy, wielonarodowościowym mieście, gdzie obok Polaków i Rosjan mieszkali Żydzi, Niemcy, Grecy, Macedończycy, Romowie, Ukraińcy i Łemkowie.

- Poznański „czarny czwartek” sprawił, że na ulice wyszli robotnicy legnickich zakładów. Manifestacje miały przede wszystkim charakter antyradziecki. Ludzie żądali też poprawy bytu socjalnego, podwyżek płac niezawyżaniu norm – wylicza Maria Kubasik. – Legnickie demonstracje były po wrocławskich najliczniejsze na Dolnym Śląsku. Wyróżnili się podczas nich przede wszystkim kolejarze i hutnicy.

Lata powojenne były trudne dla mieszkańców Legnicy nie tylko pod względem finansowym. Problemy z zaopatrzeniem sklepów, a przede wszystkim problemy mieszkaniowe sprawiały, że w sytuacji gdy Rosjanie zajęli dużą część miasta, nastroje w mieście były bardzo gorące.

Maria Kubasik i Marek Żak wydobyli z archiwów właściwie wszystko, co dotyczy tego okresu i zawarli w swojej książce. „Legnica w 1956 roku” to nie jedyna publikacja dwójki autorów, dotyczące wydarzeń z 1956 roku. W XXXVII tomie „Szkiców Legnickich” ukazała się publikacja ł Marii Kubasik i Marka Żaka „Złota legnicka jesień”, która w oparciu o odkryte materiały archiwalne, przedstawiła w szerokim kontekście krajowym i lokalnym przebieg wydarzeń 1956 roku w Legnicy.



Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Dodaj swój komentarz
[Anonimowy Gość]
A kogo to interesuje? o disco polo i darmowym piwie parę artykułów wcześniej
[Anonimowy Gość]
A kogo to interesuje?
[Anonimowy Gość]
Szkoda, że Jantura, jak zwykle - nie spisał się! Chciałoby sie tam być, ale info jest ex post. Co to z a informacja ?Jak ze zdjęc wnosimy, sami starsi państwo, jakby chcieli sprawdzić rzetelność ksi...
komentarze: 3

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl