REKLAMA
Lca.pl » Kulturalia » Dobra książka

2016-04-20 16:26:38 - Autor: PP (lca.pl)
Profesor Nicieja spotkał się z czytelnikami
Podczas kolejnego spotkania w Legnickiej Bibliotece Publicznej profesor Stanisław Nicieja kontynuował wątek Kresów widzianych oczyma tych, którzy zostali z nich wygnani.
REKLAMA


Stanisław Nicieja
Foto: PP (lca.pl)

Spotkanie autorskie ze Stanisławem Nicieją
Foto: PP (lca.pl)
W trakcie spotkania poruszane były rozmaite kwestie z Kresami związane, począwszy od stosunku obecnych Ukraińców do byłych miast polskich oraz niechęci do przyznawania historycznej prawdy o polskości niektórych miast, a skończywszy na opowieści o mieście Stryj, z którego wywodzi się wielu znanych i zasłużonych dla kultury i nauki polskiej Polaków.

W mieście Stryj urodzili się m.in. Kornel Makuszyński, autor nie tylko książek dla dzieci, ale także wielu satyrycznych i utworów, oraz Kazimierz Nowak, sławny podróżnik, który na rowerze objechał m.in. całą Afrykę, a przy okazji napisał do tej wyprawy genialne komentarze. Podobnie autor „Sklepów cynamonowych” Bruno Schulz pochodził z okolic Stryja.

W trakcie rozmowy pojawił się wątek repatriacji. Jak jest to przedstawione w wielu opowieściach „Kresowej Atlantydy”, w jaki sposób ludzie z byłych terenów polskich na wschodzie osiedlali się na zachodzie.


Spotkanie autorskie ze Stanisławem Nicieją
Foto: PP (lca.pl)
- Nie jest to przypadek, że w Wałbrzychu najwięcej ludzi pochodzi z Borysławia, gdzie koncentrował się polski przemysł naftowiertniczy. Może to dziś zabrzmieć jak legenda, ale Borysław stanowił o niezależności Polski pod względem zaopatrzenia w ropę naftową. Podobnie Chodorów osiadł w Raciborzu, bo tam była cukrownia. Przed wojną cukrem chodorowskim słodzono w wielu znanych miejscach, m.in. w hitelu Ritz, czy kawiarni Caravaggio w Londynie - mówił profesor Stanisław Nicieja.

W najnowszych tomach „Kresowej Atlantydy” znaleźć można nie tylko opowieści repatriantów, ale także wiele opisów czy wspomnień miast, które kiedyś polskie, dziś leżą na terenie Ukrainy, Białorusi i Litwy.

W dwudziestym wieku miała miejsce największa akcja repatriacyjna być może w historii ludzkości. Całe tereny stracone po wojnie na wschodzie, weszły w skład obcych państw, natomiast na zachodzie Polska zyskała nowe tereny z takimi miastami jak Wrocław, Zielona Góra, Wałbrzych, Jelenia Góra i inne. Odbyło się to kosztem ogromnej krzywdy i niesprawiedliwości wszystkich, którzy z dnia na dzień zmuszeni zostali opuścić swoje domy i udać się na zachód w kierunku niepewnej przyszłości.

- Z dnia na dzień polski Kowel stał się ukraiński, podobnie jak Borysław, z dnia na dzień także Breslau stało się Wrocławiem, praktycznie z dnia na dzień katolickie kościoły stały się cerkwiami a ewangelickie świątynie katolickimi - dodaje profesor Stanisław Nicieja.


Spotkanie autorskie ze Stanisławem Nicieją
Foto: PP (lca.pl)

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Brak komentarzy. Dodaj swój komentarz
REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
Legnica -
„Morderstwo z malinką na deser”, czyli co tym razem wymyśliła B. Janowska?
Legnica -
" Drudzy w mieście " - promocja kolejnej legnickiej książki Marka Żaka
Legnica -
„Historia piłki nożnej w Chojnowie” – promocja książki Stanisława Horodeckiego
Legnica -
Biblioteka zaprasza na spotkanie z Agnieszką Cubałą i promocję jej książki
REKLAMA
Legnica -
Justyna Stanisz mówiła o swojej debiutanckiej książce
Legnica -
Spotkanie autorskie z Justyną Stanisz i promocja jej książki „Wróciło”
Legnica -
Biblioteka zaprasza na spotkanie autorskie z Agnieszką Łącką
Legnica -
Biblioteka zaprasza na spotknie z Anną Kaczanowską, autorką kryminałów
Legnica -
Promocja książki Michała Okońskiego
Legnica -
Książka Roku 2023 dla legniczanki
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl