REKLAMA
Lca.pl » Kulturalia » Muzeum Miedzi

2015-05-22 07:08:36 - Autor: PP (lca.pl)
Prof. Dźwigaj gościem Muzeum Miedzi
W Muzeum Miedzi odbyła się projekcja filmu pt. „Czesław Dźwigaj, TAK WIEM” oraz spotkanie z bohaterem produkcji i jednocześnie autorem wystawy poświęconej Romanowi Maciejewskiemu.
REKLAMA


Projekcja filmu Stefana Szlachtycza
Foto: PP (lca.pl)

W czwartkowe popołudnie muzeum zamieniło się w salę projekcyjną, na której można było obejrzeć dokument „Czesław Dźwigaj, Tak wiem” w reżyserii Stefana Szlachtycza. Film jest dokumentem niezwykłym, ponieważ prezentuje zarówno osobę, jak i dzieła Czesława Dźwigaja w połączeniu z jego poezją.

Na zebranych czekała niespodzianka,  uczniowie Technikum Budowlanego w Legnicy wyrecytowali kilka wierszy artysty. Młodzież przygotowała Bogumiła Słomczyńska, nauczyciel Technikum Budowlanego.


prof. Czesław Dźwigaj, dr Aleksandra Adamska-Osada
Foto: PP (lca.pl)
- Poezja nie wzmacnia procesu twórczego ani nie jest odpoczynkiem. Ani tak, ani tak. Nie traktowałbym tego jako uzupełnienie. Do kogoś przemawia słowo, do kogoś obraz, do kogoś jeszcze innego przemawia z kolei forma, rzeźba -  mówił Czesław Dźwigaj.

Po projekcji filmu odbyło się spotkanie z artystą, który opowiadał o swojej pracy nad wystawą dotyczącą Requiem Romana Maciejewskiego, zwierzał się z poetyckich inspiracji, dzielił refleksjami na temat sztuki jako dziedziny ludzkiego zainteresowania.


Spotkanie z prof. Czesławem Dźwigajem
Foto: PP (lca.pl)
- Brat Romana Maciejewskiego zamówił u mnie to dzieło, które można dzisiaj podziwiać w Muzeum Miedzi. Poprosił o to, żeby stworzyć jakiś znak plastyczny, rzeźbę, cokolwiek, co upamiętniało by dzieło życia jego brata. Nie chodzi o złożenie hołdu samemu Romanowi Maciejewskiemu, chociaż pośrednio też, tylko o hołd złożony temu utworowi, któremu on poświęcił ogromny wycinek swojego życia - mówił Czesław Dźwigaj.

Kilka projektów rysunkowych dotyczących Requiem powstało szybko, jednak artysta nie był przekonany o słuszności tej koncepcji artystycznej, zatem następny etap pracy polegał na przestudiowaniu kilkudziesięciu podobnych utworów, jakie powstały na przestrzeni kilku wieków i w dalszym ciągu powstają. Tak wyglądało docieranie do sensu i wymowy Requiem.

Efekty pracy Czesława Dźwigaja można oglądać na wystawie w Muzeum Miedzi.


Spotkanie z prof. Dźwigajem
Foto: PP (lca.pl)

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Brak komentarzy. Dodaj swój komentarz
REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
Legnica -
„Czułe nuty” zabrzmiały w Muzeum Miedzi
Legnica -
„Czułe nuty” w czwartek zabrzmią w Muzeum Miedzi
Legnica -
W sobotę rusza sezon turystyczny w Legnicy
Legnica -
Uczniowie i nauczyciele wystąpili podczas " Muzycznego Wtorku "
REKLAMA
Legnica -
Uczniowie i mistrzowie wystąpią w ramach „Muzycznego Wtorku”
Legnica -
„Między miastem a regionem”. Debata w Muzeum Miedzi już 20 marca
Legnica -
Wtorek Muzyczny w hołdzie Fryderykowi Chopinowi
Legnica -
Muzeum Miedzi gra z Orkiestrą
Legnica -
Spędź ferie zimowe z Muzeum Miedzi
Legnica -
Już jutro „Wtorek Muzyczny” w Muzeum Miedzi
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl