REKLAMA
Lca.pl » Kulturalia » Muzeum Miedzi

2015-05-08 08:10:40 - Autor: PP (lca.pl)
W muzeum rozmawiali o Romanie Maciejewskim
W środowe popołudnie w Muzeum Miedzi odbył się wykład dr Aleksandry Adamskiej- Osady, autorki publikacji o życiu i twórczości kompozytora Romana Maciejewskiego.
REKLAMA


Wykład dr Aleksandry Adamskiej-Osady
Foto: PP (lca.pl)

„Hommage to Requiem Romana Maciejewskiego” autorstwa Czesława Dźwigaja to kolejna z wystaw, jakie można obejrzeć od niedawna w legnickim Muzeum Miedzi.

W ramach wydarzeń towarzyszących wystawie w auli muzeum odbył się połączony z prezentacją audiowizualną wykład dr Aleksandry Adamskiej- Osady pt. „ Uniwersalny charakter Requiem Romana Maciejewskiego”.

Wykładowczyni jest pracownikiem Zespołu Szkół Muzycznych w Legnicy, a także absolwentką Akademii Muzycznej we Wrocławiu i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, gdzie napisała pracę doktorską, która dała początek książce o Romanie Maciejewskim.


Andrzej Niedzielenko
Foto: PP (lca.pl)
- Nasz dzisiejszy gość jest wybitnym znawcą twórczości Romana Maciejewskiego, swoją działalnością robi wszystko, żeby postać tego wybitnego kompozytora przybliżać także legniczanom. Nie zdradzę tajemnicy, jeśli powiem, że nasza obecna wystawa poświęcona Romanowi Maciejewskiemu po części doszła do skutku właśnie dzięki staraniom naszego dzisiejszego gościa - mówił Andrzej Niedzielenko z Muzeum Miedzi.

Wykład poza przedstawieniem sylwetki wybitnego kompozytora zawierał cenne wskazówki, niezbędne do zrozumienia całego dzieła, nad którym pracował. Monumentalne Requiem pełne jest ukrytych znaczeń, symboli odnoszących się do szczególnego stanu ducha, w jakim znajdował się artysta w trakcie tworzenia. Maciejewski całe swoje życie poświęcił komponowaniu tego szczególnego muzycznego pomnika wystawionego wszystkim ofiarom wszystkich wojen, jakie kiedykolwiek toczyła ludzkość, w szczególności zaś ofiarom drugiej wojny światowej.


Aleksandra Adamska-Osada
Foto: PP (lca.pl)
- Maciejewski przez cały okres tworzenia Requiem chciał przygotować się do tego duchowo. W tym celu pościł, modlił się, medytował aby wprowadzić się w stan, który pozwalał na swobodne opisywanie swoich przeżyć za pomocą muzyki. Z listów do przyjaciół dowiadujemy się, jak ważne dla niego było ukończenie Requiem – mówiła dr Aleksandra Admska- Osada.

Wykład zawierał także wypowiedzi znajomych i rodziny artysty, którzy opowiadali zdarzenia z jego życia. Przykładem może być opowieść brata Romana, który wspomina, że w pewnym momencie Maciejewski znalazł się w Holywood, gdzie założyciel wytwórni Metro Goldwyn Mayer zaproponował mu posadę kierownika muzycznego. Maciejewski przyjął propozycję, ale po dwóch miesiącach odmówił, bo czuł, że nie sprawdzał się jako artysta, a jego zadaniem, jak sam mówił jest tworzenie.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Brak komentarzy. Dodaj swój komentarz
REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
Legnica -
„Czułe nuty” zabrzmiały w Muzeum Miedzi
Legnica -
„Czułe nuty” w czwartek zabrzmią w Muzeum Miedzi
Legnica -
W sobotę rusza sezon turystyczny w Legnicy
Legnica -
Uczniowie i nauczyciele wystąpili podczas " Muzycznego Wtorku "
REKLAMA
Legnica -
Uczniowie i mistrzowie wystąpią w ramach „Muzycznego Wtorku”
Legnica -
„Między miastem a regionem”. Debata w Muzeum Miedzi już 20 marca
Legnica -
Wtorek Muzyczny w hołdzie Fryderykowi Chopinowi
Legnica -
Muzeum Miedzi gra z Orkiestrą
Legnica -
Spędź ferie zimowe z Muzeum Miedzi
Legnica -
Już jutro „Wtorek Muzyczny” w Muzeum Miedzi
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl