REKLAMA
Lca.pl » Kulturalia » Dobra książka

2015-03-26 08:07:34 - Autor: PP (lca.pl)
Jerzy Starzyński opowiedział o swojej książce
Po raz kolejny legnicki oddział PTTK zaprosił na spotkanie z cyklu „Krajoznawcze środy w PTTK”. Tym razem gościem był Jerzy Starzyński, który opowiadał o nowej książce, poświęconej grupom etnicznym w Legnicy.
REKLAMA


Krajoznawcza środa z PTTK
Foto: PP (lca.pl)
Prezentacje multimedialną pt. „Dolny Śląsk w 70 lat po wielkiej migracji. Historia wrastania” przedstawił Jerzy Starzyński, a spotkanie odbyło się w restauracji LEGNICKA.

Jerzy Starzyński jest pomysłodawcą i realizatorem Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Świat pod Kyczerą”, na co dzień pracuje w Legnickim Centrum Kulturyim. Henryka Karlińskiego jako kierownik Działu Folkloru, Mniejszości Narodowych i Dokumentacji.

Książka „Kto siedzi na miedzi(-y)?” stanowi pracę zbiorową poświęconą w całości zagadnieniom kulturowego oblicza ziemi legnickiej, czy tez obszarów nazywanych dzisiaj Legnicko- Głogowskim Okręgiem Miedziowym.Po drugiej wojnie na tych terenach osiedliły się z różnych przyczyn rozmaite grupy etniczne, m.in. Żydzi, Grecy, Cyganie, Ukraińcy, Niemcy. Przez lata żyli obok siebie kultywując swoje wierzenia, tradycje, obyczaje i folklor.


Jerzy Starzyński
Foto: PP (lca.pl)
- Nawet, jeśli na siłę chcieli czasami poczuć się Polakami, to jednak odróżniały ich te zwyczaje, przyzwyczajenia. Żeby żyć na tym terenie razem, musieli znaleźć jakąś nić porozumienia, jakiś wspólny język. Nie zawsze, ale na ogół się to udawało. Pamiętajmy, że znaleźli się tu z różnych powodów, jednio przybyli z własnej woli, innych przywieziono i osiedlono siłą- mówił Jerzy Starzyński.

Książka „Kto siedzi na miedzy(-i)?”, której Jerzy Starzyński jest redaktorem, jest efektem pracy wielu osób, których działalność naukowa dotyczyła problematyki osadnictwa na ziemiach polskich. Przyczynili się oni do wydania tak niezwykłej książki dokumentującej licznymi fotografiami i skanami dokumentów codzienne życie ludzi na przestrzeni kilkudziesięciu lat życia.

- Po roku 1989 zaczęło się głośno mówić o swoim pochodzeniu, zaczęto przedstawiać swoje korzenie etniczne w innym, bardziej pozytywnym świetle. Przestano wstydzić się tego, że ktoś jest Żydem, Niemcem, Ukraińcem. Z jednej strony był to efekt edukacji, z drugiej zaś strony ludzie czuli się dumni ze swego pochodzenia. Pamiętajmy, że do lat sześćdziesiątych Legnica była największym skupiskiem mniejszości żydowskiej i niemieckiej na Dolnym Śląsku - dodaje Jerzy Starzyński.

Wielu obecnie żyjących mieszkańców Zagłębia Miedziowego jest zagubionych w swojej tożsamości, nie wie, skąd pochodzili dziadkowie, pradziadkowie. Dla nich ta pozycja książkowa stanowić może przewodnik, czy choćby klucz do rozwikłania tajemnicy swojego pochodzenia.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Brak komentarzy. Dodaj swój komentarz
REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
Legnica -
" Drudzy w mieście " - promocja kolejnej legnickiej książki Marka Żaka
Legnica -
„Historia piłki nożnej w Chojnowie” – promocja książki Stanisława Horodeckiego
Legnica -
Biblioteka zaprasza na spotkanie z Agnieszką Cubałą i promocję jej książki
Legnica -
Justyna Stanisz mówiła o swojej debiutanckiej książce
REKLAMA
Legnica -
Spotkanie autorskie z Justyną Stanisz i promocja jej książki „Wróciło”
Legnica -
Biblioteka zaprasza na spotkanie autorskie z Agnieszką Łącką
Legnica -
Biblioteka zaprasza na spotknie z Anną Kaczanowską, autorką kryminałów
Legnica -
Promocja książki Michała Okońskiego
Legnica -
Książka Roku 2023 dla legniczanki
Legnica -
Ryszard Maraszek będzie promował swoją książkę w bibliotece
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl