REKLAMA
Lca.pl » Kulturalia » Muzeum Miedzi

2015-02-13 07:56:23 - Autor: PP (lca.pl)
Opiekunka Kotliny Jeleniogórskiej w muzeum
Czwartkowy wykład Urszuli Bończuk-Dawidziuk zainaugurował nową wystawę w Muzeum Miedzi w Legnicy.
REKLAMA


Urszula Bończuk-Dawidziuk
Foto: PP (lca.pl)

Andrzej Niedzielenko
Foto: PP (lca.pl)

Tym razem Muzeum Miedzi odwiedziła Urszula Bończuk- Dawidziuk z Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego z wykładem „Friederike von Reden- między tradycją i nowoczesnością. Dama na przełomie wieku XVIII i XIX”. Wykład zainaugurował wystawę pt. „Friederike i Friedrich Wilhelm von Reden. Matka Kotliny Jeleniogórskiej i ojciec górnośląskiego przemysłu”.

- Dzisiejsza wystawa jest nawiązaniem do cyklu wydarzeń towarzyszących wystawie „Szlachta na Śląsku. Przypomnijmy, że wystawa o Friederike von Reden była w tamtym czasie prezentowana we Wrocławiu, dziś mamy przyjemność okazać ją Państwu- mówił Andrzej Niedzielenko, dyrektor Muzeum Miedzi w Legnicy.


Wykład Urszuli Bończuk-Dawidziuk
Foto: PP (lca.pl)
Friederike von Reden to postać niezwykła. Urodziła się 12 maja 1774 w Wolfenbüttel. Jej ojciec brał udział w walkach w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych po stronie Anglii, więc Friederike von Reden dzieciństwo spędziła w Ameryce, gdzie poznała hrabiego Fryderyka Redena. Po ślubie zamieszkała w posiadłości męża w Bukowcu i tam też umarła w roku 1854.

- Tyrolczycy, którzy osiedlili się w Bukowcu nazywali ją opiekunką kotliny. Ten przydomek był wyrazem głębokiego szacunku, jakim darzyli ją ze względu na niezwykłe zaangażowanie Von Reden w działania na rzecz tych ludzi, z którymi bardzo się zżyła - mówiła Urszula Bończuk- Dawidziuk z Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego.


Wykład Urszuli Bończuk-Dawidziuk
Foto: PP (lca.pl)
Życiorys Friederike von Reden pokazuje, jak przełamywała ona stereotypy o kobiecie istniejące w ówczesnym społeczeństwie. Była aktywna zarówno na polu naukowym, jak i społecznym. Wystarczy wspomnieć jej ogromne zasługi dla kształtowania parków krajobrazowych, działania na rzecz tolerancji religijnej. Z jej inicjatywy w Karpaczu Górnym stanął drewniany kościół z południowej Norwegii, który został przeniesiony tam znad jeziora Wang w celach duszpasterskich. Po śmierci męża Friederike czynnie działała w Towarzystwie Biblijnym propagującym swobodę wyznania religijnego.

Do dziś zachowały się w Bukowcu, Kostrzycy i Mysłakowicach niezwykłe obiekty architektury i wspaniałe ogrody, które powstały z inicjatywy małżeństwa Redenów.
 

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Brak komentarzy. Dodaj swój komentarz
REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
Legnica -
„Czułe nuty” zabrzmiały w Muzeum Miedzi
Legnica -
„Czułe nuty” w czwartek zabrzmią w Muzeum Miedzi
Legnica -
W sobotę rusza sezon turystyczny w Legnicy
Legnica -
Uczniowie i nauczyciele wystąpili podczas " Muzycznego Wtorku "
REKLAMA
Legnica -
Uczniowie i mistrzowie wystąpią w ramach „Muzycznego Wtorku”
Legnica -
„Między miastem a regionem”. Debata w Muzeum Miedzi już 20 marca
Legnica -
Wtorek Muzyczny w hołdzie Fryderykowi Chopinowi
Legnica -
Muzeum Miedzi gra z Orkiestrą
Legnica -
Spędź ferie zimowe z Muzeum Miedzi
Legnica -
Już jutro „Wtorek Muzyczny” w Muzeum Miedzi
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl