REKLAMA
Lca.pl » Kulturalia » Teatr

2014-11-20 12:41:39 - Autor: Grzegorz Żurawiński (lca.pl)
Zgrabnie wyreżyserowane zbiorowe szaleństwo
Teatralna propozycja na weekend to szalona „Historia o Miłosiernej, czyli testament psa” w reżyserii Piotra Cieplaka z muzyką duetu Kormorany. To efektowne połączenie absurdalnie zwariowanej i groteskowej komedii oraz moralitetu.
REKLAMA


Historia o Miłosiernej czyli Testament psa
Foto: Wojciech Obremski (lca.pl)
Przed dwoma laty na legnicką scenę trafiła najczęściej inscenizowana na świecie brazylijska sztuka, na podstawie której nakręcono trzy filmy i telewizyjny serial.

W prowincjonalnym miasteczku bogatej, ale nieszczęśliwej w małżeństwie i nieco rozpustnej Piekarzowej (Katarzyna Dworak) zdycha ukochany piesek. W wyniku intrygi miejscowego łotrzyka imieniem Grilo (Bartosz Bulanda) i jego naiwnego i dobrodusznego kompana Chico (Paweł Palcat) odbywa się katolicki pochówek zwierzęcia. Świętokradcza uroczystość staje się możliwa, gdyż w tle historii pojawia się testament psiaka z zapisem gwarantujący Kościołowi spore korzyści.

O wszystkim dowiaduje się wizytujący miasteczko Biskup (Joanna Gonschorek). Zaczyna się pełne intryg i zabawnych sytuacji zbiorowe szaleństwo zgrabnie wyreżyserowane przez dwukrotnego zdobywcę najważniejszego polskiego lauru reżyserskiego, Nagrody im. Konrada Swinarskiego, Piotra Cieplaka. Jakie jest jednak miejsce w tej latynoskiej historii dla postaci portierki legnickiego teatru (Anita Poddębniak)? To już trzeba zobaczyć samemu…

Sztuka ma charakter maryjny i to wydaje się łączyć ją z polskim, ludowym modelem katolicyzmu. Nieprzypadkowo, w podobnej w tej mierze Brazylii, jej autorowi zarzucano brak szacunku dla Kościoła, nieprzyzwoitość, a nawet bluźnierstwo, pełna jest jednak wyrozumiałości i tolerancji dla grzeszników. Całość dzieje się w dwu planach: ziemskim i niebieskim, zaś autor nie szczędzi gorzkiej prawdy o gatunku ludzkim pełnym obłudy, zachłanności i okrucieństwa, od czego nie są wolni nawet kościelni hierarchowie. Gdy jednak w tej grotesce wszyscy już wszystkich przechytrzą i zlikwidują, na niebieskich wyżynach rozpocznie się przetarg o dusze, które wybawić może już tylko wstawiennictwo Miłosiernej.

„To przedstawienie dla wielbicieli twórczości Piotra Cieplaka, tej spod znaku naiwnego patrzenia oczyma dziecka, zadziwienia światem i franciszkańskiej miłości. To spektakl radości, afirmacji świata, ale i zastanowienia dokąd pędzimy” – pisał o legnickim spektaklu sekretarz miesięcznika Teatr Bartłomiej Miernik.

„Każdy człowiek nosi w sobie skłonność do upadku - i cudzołożna Piekarzowa, i jej mąż (Paweł Wolak), wykorzystujący swoich pracowników, i morderca Severino (Rafał Cieluch), i oszust Grilo. Na szczęście jest Miłosierna (Gabriela Fabian), a Chrystus (Robert Gulaczyk) ma poczucie humoru, więc szansę na zbawienie dostanie każdy” – pisała w popremierowej recenzji Magda Piekarska z Gazety Wyborczej Wrocław.

Także widzieli i ocenili:

Dariusz Barański, Gazeta Wyborcza Gorzów: Choć pewnie niektórym nie w smak byłby pewien bałagan w pierwszym akcie, może nazbyt nachalna karykaturalność postaci i ich języka, to jednak energia, z jaką aktorzy oddają się grze w tym ponaddwugodzinnym spektaklu, jednak porywa również publiczność. Porywa i do śmiechu, i do refleksji. Bo Piotr Cieplak, który wyreżyserował ten moralitet Brazylijczyka Ariano Suassuny, mimo całej farsowej konwencji tego spektaklu pyta w nim o sprawy ważne: o dobro, zło, zbawienie, grzech.

Agnieszka Moroz, Dziennik Teatralny: Pomimo swego kontrowersyjnego wydźwięku, który mógł nieco razić religijnych widzów, spektakl ujął publiczność umiejętnym operowaniem groteską, a także piękną monumentalną scenografią przywodzącą na myśl dzieła Rafaela Santi i niezwykle liczną obsadą (10 aktorów), wzmagającą wrażenie narastającego wraz z rozwojem akcji chaosu.

Alina Bosak, Nowiny Gazeta Codzienna: To spektakl oszałamiający barwami i światłem. Jarmarczne widowisko wyzwala śmiech, ale za groteskowymi kostiumami i palmą z doniczek kryje też zupełnie serio opowieść o ludzkiej niedoskonałości i śmieszności póz, jakie człowiek przyjmuje w niezliczonych codziennych rytuałach.

Weekendowa propozycja legnickiego teatru na sobotę i niedzielę (22 i 23 listopada). Spektakle na Scenie Gadzickiego o godz. 19.00. Bilet 27 zł (ulgowy 16 zł).

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Brak komentarzy. Dodaj swój komentarz
REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
Legnica -
Eliminacje rejonowe 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego
Legnica -
„Ballada o Zakaczawiu” dziś wieczorem w Teatrze Telewizji
Legnica -
69. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski
Legnica -
„Przywróćmy zamek Legnicy!” W czwartek debata
REKLAMA
Legnica -
Teatr charytatywnie dla dzieci z hospicjum „Formuła Dobra”
Legnica -
Teatr zaprasza na finisaż wystawy „Nieznany Grotowski”
Legnica -
Rozpoczęły się zapisy do 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego
Legnica -
Joanna Gonschorek odchodzi z Teatru Modrzejewskiej. Nie mówi „żegnaj”
Legnica -
Lutowy repertuar Teatru im. Heleny Modrzejewskiej na luty 2024 roku
Legnica -
Spotkanie z laureatem Nagrody Nike 2021
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl