REKLAMA
Lca.pl » Kulturalia » Muzeum Miedzi

2014-11-09 00:51:30 - Autor: PP (lca.pl)
„Edukacja szlachcica” w Muzeum Miedzi
Zwiedzający wystawę „Rycerze wolności, strażnicy praw.Szlachta na Śląsku w średniowieczu i czasach nowożytnych mieli wyjątkową okazję obejrzeć ją w towarzystwie jej komisarza, Łucji Wojtasik- Seredyszyn.
REKLAMA


„Edukacja szlachcica” w Muzeum Miedzi
Foto: PP (lca.pl)

Oprowadzanie po wystawie odbywało się pod hasłem „Edukacja szlachcica” i koncentrowało się na zagadnieniach związanych z szeroko pojętą edukacją wyższych warstw społeczeństwa. Zwiedzający najpierw obejrzeli krótką prezentację multimedialną, w której w ogólnym zarysie przedstawiona została szlachta śląska i zagadnienia powiązane z przedmiotem wystawy.

- Zawsze zadajemy sobie pytanie, skąd w ogóle wzięła się na Śląsku szlachta pochodząca z zachodniej części Europy. Odpowiedź jest prosta: zawsze kiedy dochodziło do sytuacji patowej, czyli książę, czy hrabia nie doczekał potomka rodzaju męskiego, panujący król, czy cesarz miał prawo nadać ziemię nowym właścicielom - tłumaczy Łucja Wojtasik- Seredyszyn.


„Edukacja szlachcica” w Muzeum Miedzi
Foto: PP (lca.pl)

Dlatego tak ważni dla szlachty byli potomkowie płci męskiej, jednak kształcone były także dziewczynki. W przeważającej części jednak prawdziwej nauki doświadczali tylko chłopcy. W wyspecjalizowanych szkołach uczono języków włoskiego i francuskiego, uczono posługiwania się bronią, fechtunku, pisania listów ( w tym także miłosnych). Taki wykształcony szlachcic był na wagę złota.

- Szlachcic niejednokrotnie miał za zadanie reprezentować interesy swojego zwierzchnika na zagranicznych dworach, w edukacji chodziło więc o to, żeby ktoś taki był oczytany, znał języki, maniery, żeby reprezentował siebie i swojego zwierzchnika w sposób godny - dodaje Łucja Wojtasik- Seredyszyn.

Dla rozpoczynających naukę dostępne były dwa poziomy: trivium i quadrivium, jednak najczęściej pierwszy etap edukacji był to tzw. etap domowy. Dopiero później zaczynała się prawdziwa nauka: młodzież miała okazję uczęszczać do gimnazjów, nierzadko były to gimnazja protestanckie, jak w Brzegu i Bytomiu Odrzańskim. Edukacja w takich placówkach była wszechstronna- od kaligrafii po batalistykę.

Wspomnieć należy, że do dobrego tonu należało, aby młodzieniec odbył podróż życia w jakieś wybrane miejsce, gdzie nauczyłby się nowych rzeczy. Była to powszechna praktyka, która zaowocowała pisaniem sztambuchów, czyli pisanych na bieżąco zapisków z podróży, które do dziś możemy oglądać choćby w Muzeum Miedzi.


„Edukacja szlachcica” w Muzeum Miedzi
Foto: PP (lca.pl)
 

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Brak komentarzy. Dodaj swój komentarz
REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
Legnica -
„Czułe nuty” zabrzmiały w Muzeum Miedzi
Legnica -
„Czułe nuty” w czwartek zabrzmią w Muzeum Miedzi
Legnica -
W sobotę rusza sezon turystyczny w Legnicy
Legnica -
Uczniowie i nauczyciele wystąpili podczas " Muzycznego Wtorku "
REKLAMA
Legnica -
Uczniowie i mistrzowie wystąpią w ramach „Muzycznego Wtorku”
Legnica -
„Między miastem a regionem”. Debata w Muzeum Miedzi już 20 marca
Legnica -
Wtorek Muzyczny w hołdzie Fryderykowi Chopinowi
Legnica -
Muzeum Miedzi gra z Orkiestrą
Legnica -
Spędź ferie zimowe z Muzeum Miedzi
Legnica -
Już jutro „Wtorek Muzyczny” w Muzeum Miedzi
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl