REKLAMA
Lca.pl » Kulturalia » Muzeum Miedzi

2014-06-13 20:17:21 - Autor: PP (lca.pl)
Dr Maciej Kulisz gościem Muzeum Miedzi
W ramach cyklu wykładów „Spotkania ze szlachtą śląską” w Akademii Rycerskiej odbył się wykład doktora Macieja Kulisza zatytułowany „Pomniki nagrobne szlachty śląskiej”
REKLAMA


dr Maciej Kulisz
Foto: PP
 - Dzisiejszy wykład jest drugim z cyklu „Spotkania ze szlachtą śląską”, poprzednim wykładowcą, którego gościliśmy był prof. Jan Harasimowicz. Spotkania te będą odbywać się cyklicznie co 2 tygodnie, ale dzisiejszy wykład jest ostatnim przed wakacjami – opowiadał o cyklu Andrzej Niedzielenko, dyrektor Muzeum Miedzi, które jest organizatorem przedsięwzięcia.

Zapraszał także na kolejne wykłady, które odbędą się 12 września, wtedy poruszony zostanie temat szlacheckich rezydencji i 19 września, kiedy to usłyszymy o przejawach etosu rycerskiego w sztuce śląskiej.


Andrzej Niedzielenko
Foto: PP
- Na dzisiejszym spotkaniu skupię się głównie na Księstwie Legnickim, które jest dla mnie najciekawszym regionem i opis pomników nagrobnych w tym regionie będzie mocnym akcentem wykładu. Podczas prezentacji pokażę także zdjęcia, które zespół zebrał w latach 2005-2010-mówił dr Maciej Kulisz. Podkreślał także, że dzisiejszy wykład jest częścią projektu „Szlachta na śląsku”, którym zajmuje się zespół interdyscyplinarny działający przy Uniwersytecie Wrocławskim, w Instytucie Historii Sztuki. Grupa składa się ze specjalistów z różnych dziedzin, którzy badają inskrypcję, literaturę i zbierają bibliografię naukową poświęcona szlachcie śląskiej.


Wykład dra Macieja Kulisza
Foto: PP
Dr Maciej Kulisz opisując pomniki szlachty śląskiej zaznaczał, że hołdowała ona podobnej kulturze pamięci co szlachta europejska. - Siłą rzeczy stać ich było na pomniki nagrobne, bo mieli przywileje wynikające ze swojego stanu-tłumaczył wykładowca. Zaznaczał także, że często na pomnikach łączono wizerunki zmarłych z określoną tematyką. Od XIII, XIV wieku po XVI, a nawet XVII można zauważyć pewien schemat w tworzeniu pomników nagrobnych.- Postać była prezentowana w centrum, po bokach znajdowały się 4 herby, czasem mogło ich być 16-wyjaśniał Kulisz.

Uczestnicy wykładu uzyskali także informacje o inskrypcjach znajdujących się na nagrobkach. Kolejne spotkanie ze szlachtą śląską odbędzie się po przerwie wakacyjnej.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Brak komentarzy. Dodaj swój komentarz
REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
Legnica -
„Czułe nuty” zabrzmiały w Muzeum Miedzi
Legnica -
„Czułe nuty” w czwartek zabrzmią w Muzeum Miedzi
Legnica -
W sobotę rusza sezon turystyczny w Legnicy
Legnica -
Uczniowie i nauczyciele wystąpili podczas " Muzycznego Wtorku "
REKLAMA
Legnica -
Uczniowie i mistrzowie wystąpią w ramach „Muzycznego Wtorku”
Legnica -
„Między miastem a regionem”. Debata w Muzeum Miedzi już 20 marca
Legnica -
Wtorek Muzyczny w hołdzie Fryderykowi Chopinowi
Legnica -
Muzeum Miedzi gra z Orkiestrą
Legnica -
Spędź ferie zimowe z Muzeum Miedzi
Legnica -
Już jutro „Wtorek Muzyczny” w Muzeum Miedzi
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl