REKLAMA
Lca.pl » Kulturalia » Muzeum Miedzi

2014-05-23 08:17:12 - Autor: CP (lca.pl)
Największa wystawa w historii Muzeum Miedzi
„Rycerze wolności, strażnicy praw. Szlachta na Śląsku w średniowieczu i czasach nowożytnych” to tytuł wystawy zrealizowanej w ramach polsko – niemieckiego projektu „Szlachta na Śląsku”.
REKLAMA


Rycerze wolności, strażnicy praw
Foto: WO(lca.pl)

Rycerze wolności, strażnicy praw
Foto: WO(lca.pl)
Wystawa zajmująca powierzchnię ok. 650 m2 i prezentująca ponad 320 obiektów z 46 miejsc została rozmieszczona w dwóch budynkach – w salach muzealnych Akademii Rycerskiej przy ul. Chojnowskiej 2 oraz w gmachu muzeum przy ul. Św. Jana 1. Ekspozycja koncentruje się na czterech głównych zagadnieniach.

Zwiedzanie rozpoczyna się w Akademii Rycerskiej, gdzie prezentowane są tematy związane książętami i szlachtą, ich wzajemnymi powiązaniami i relacjami, koligacjami. Na szczególną uwagę zasługuje barokowe drzewo genealogiczne rodu Schaffgotschów, przechowywane w klasztorze ojców Pijarów w Jeleniej Górze – Cieplicach - mówi komisarz wystawy, Łucja Wojtasik – Seredyszyn. Ta część ekspozycji podkreśla powiązania szlachty z ziemią i terytorium.

Druga część wystawy stara się odpowiedzieć na pytanie o horyzont intelektualny szlachty śląskiej. Szczególny nacisk położono na tematykę związaną z wykształceniem. Zobaczymy m. in. inwentarz biblioteki książęcej i zeszyt do nauki matematyki jednego z książąt. Trzeba się spieszyć, aby zobaczyć wszystkie okazy. Niektóre z nich, jak pergaminy, będą musiały wrócić do właścicieli już po 6 tygodniach, inne po 3 miesiącach.


XVI wieczny portret szlachcica Wolffa von Buswoy'a
Foto: WO(lca.pl)
Kolejna część wystawy, budynek przy ul. Św. Jana, skupia się głównie na życiu codziennym szlachty śląskiej, jej stosunku do religii i życia wiecznego. Zwiedzający znajdą tu sprzęty i przedmioty codziennego użytku świadczące o przepychu i dobrostanie szlacheckich siedzib.

Ostatni dział wystawy podejmuje wątek przemijalności życia i przygotowania do śmierci. Znajdziemy tutaj poradniki „dobrego umierania”, kazania pogrzebowe i mowy pośmiertne.
Na ekspozycji w Muzeum Miedzi znalazły się zabytki i pamiątki związane ze śląskimi rodami szlacheckimi – unikatowe grafiki, medale, monety, stare dokumenty z rodzinnych archiwów, cenne rękopisy i starodruki z zamkowych bibliotek, broń, szkło, meble i stroje.

Część eksponatów będzie prezentowana po raz pierwszy, jak odnaleziony niedawno renesansowy portret Wolffa von Buswoya z kościoła parafialnego w Niedźwiedzicach.

Uroczyste otwarcie legnickiej wystawy o godz. 16.00 zainauguruje wykład prof. dr. Jana Harasimowicza z Uniwersytetu Wrocławskiego, autora scenariusza i kuratora wystawy. Poprzedzi go pokaz historyczny bractwa rycerskiego. O 15.00 ruszy spod Akademii Rycerskiej parada rycerzy w pełnym rynsztunku na koniach. Dopełnieniem wieczoru będzie koncert muzyki barokowej.



 

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Brak komentarzy. Dodaj swój komentarz
REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
Legnica -
„Czułe nuty” zabrzmiały w Muzeum Miedzi
Legnica -
„Czułe nuty” w czwartek zabrzmią w Muzeum Miedzi
Legnica -
W sobotę rusza sezon turystyczny w Legnicy
Legnica -
Uczniowie i nauczyciele wystąpili podczas " Muzycznego Wtorku "
REKLAMA
Legnica -
Uczniowie i mistrzowie wystąpią w ramach „Muzycznego Wtorku”
Legnica -
„Między miastem a regionem”. Debata w Muzeum Miedzi już 20 marca
Legnica -
Wtorek Muzyczny w hołdzie Fryderykowi Chopinowi
Legnica -
Muzeum Miedzi gra z Orkiestrą
Legnica -
Spędź ferie zimowe z Muzeum Miedzi
Legnica -
Już jutro „Wtorek Muzyczny” w Muzeum Miedzi
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl