REKLAMA
Lca.pl » Kulturalia » Muzeum Miedzi

2013-02-15 15:10:33 - Autor: MB (lca.pl)
Muzeum Miedzi gości przyrodniczą wystawę z Niemiec
Przez Legnicę przebiega szlak handlowy łączący wschód i zachód Europy - via regia. W związku z tym do naszego miasta "przywędrowała" przyrodnicza wystawa z Niemiec.
REKLAMA


VIA REGIA
Foto: MB (lca.pl)

W Muzeum Miedzi pojawiła się przyrodnicza wystawa. Via Regia – Szlak Wędrówki Gatunków ma przede wszystkim wartość edukacyjną. Dyrektor legnickiej placówki zaprasza zwłaszcza uczniów szkół, bo nikogo nie trzeba przekonywać, że wiedza najlepiej „wchodzi” do głowy poprzez konkretne obrazy. Na muzealnej wystawie nie zabraknie przeróżnych gatunków roślin i zwierząt, które na przestrzeni wieków były transportowane przez handlarzy szlakiem via regia, czyli drogą królewską. Łączyła ona Frankfurt, Erfurt, Lipsk, Görlitz, Legnicę, Wrocław, Opole, Bytom, Kraków i Lwów. Na wschodzie szlak wiódł ku czarnomorskim portom, na zachodzie ku bogatym miastom Flandrii, Paryżowi i Hiszpanii.


Andrzej Paczos
Foto: MB (lca.pl)
Wystawa pozwala cofnąć się do czasów transportów, kiedy to człowiek przewoził także przez nasze miasto, słynnym szlakiem różne gatunki roślin i zwierząt. Podróż historyczna odkrywa przed odbiorcami wiele tajemnic, dowiemy się m.in. że ziemniak był kiedyś traktowany jako roślina ozdobna. Via Regia – Szlak Wędrówki Gatunków dotarła do naszego miasta z Muzeum Przyrodniczego im. Senckenberga w Görlitz (Niemcy). 

- Pomyśleliśmy, że warto pokazać wystawę w Polsce, zwłaszcza w miastach związanych z naszą ekspozycją – wyjaśnia Andrzej Paczos z Muzeum Przyrodniczego. - W tym celu powołaliśmy polsko – niemiecki zespół, który spotkał się w niemieckim Görlitz. Tam dogadaliśmy szczegóły wyjazdowej wystawy.

Wystawa jest uporządkowana chronologicznie. - Już kilka lat temu pojawiła się koncepcja stworzenia właśnie takiej ekspozycji – dodaje Paczos. - Składa się na nią 12 tematów, które tworzą spójny obraz historyczny, od średniowiecza po czasy nowożytne.

Z wystawy dowiemy się m.in., że karp wcale nie jest tak polski jak nam się wydaje. Ryba kojarzona w naszym kraju głównie z wigilią „przywędrowała” do nas z basenu Morza Śródziemnego. Warto wybrać się do muzeum także po to, by posłuchać o larwach pluskiew, które wykorzystywane są nawet dzisiaj do produkcji barwników.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 15 lutego o godz. 17 w Muzeum Miedzi (wejście od ul. św. Jana). Ekspozycja pozostanie w naszym mieście do 23 czerwca 2013 roku.  



Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Brak komentarzy. Dodaj swój komentarz
REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
Legnica -
„Czułe nuty” zabrzmiały w Muzeum Miedzi
Legnica -
„Czułe nuty” w czwartek zabrzmią w Muzeum Miedzi
Legnica -
W sobotę rusza sezon turystyczny w Legnicy
Legnica -
Uczniowie i nauczyciele wystąpili podczas " Muzycznego Wtorku "
REKLAMA
Legnica -
Uczniowie i mistrzowie wystąpią w ramach „Muzycznego Wtorku”
Legnica -
„Między miastem a regionem”. Debata w Muzeum Miedzi już 20 marca
Legnica -
Wtorek Muzyczny w hołdzie Fryderykowi Chopinowi
Legnica -
Muzeum Miedzi gra z Orkiestrą
Legnica -
Spędź ferie zimowe z Muzeum Miedzi
Legnica -
Już jutro „Wtorek Muzyczny” w Muzeum Miedzi
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl