REKLAMA
Lca.pl » Kulturalia » Muzeum Miedzi

2011-11-15 14:58:46 - Autor: MM (lca.pl)
Zabawki naszych dziadków w muzeum
Zabawki istniały od zawsze. W życiu dziecka odgrywają niezmiernie ważną rolę; niezbędne są do zabawy, a zabawa, to rozwój psychofizyczny dziecka, pierwsza forma uczenia się i poznawania otaczającego świata.
REKLAMA


Zabawki
Foto: (lca.pl)
]Na wystawie znajdują się już historyczne zabawki z przeszłości, którymi nikt już się nie bawi. Służyły naszym dziadkom, ale z upływem czasu zamieniły się w eksponaty i trafiły do muzeów. Znalazły się w zbiorach za sprawą kolekcjonerów i pasjonatów historii, dzięki nim nasze pociechy mogą zobaczyć zachowane zabawki swoich dziadków.

Dziś żyjemy w dobie tabletów, komputerów i komórek, zabawki naszych dzieci naszpikowane są elektroniką, przypominają roboty, komputery… Trudno oczekiwać, by euforia amatorów elektroniki i postępu miała stopnieć, warto jednak zobaczyć, jak to było kiedyś, jak wyglądały zabawki w minionej już epoce.

Na prezentowanej w Muzeum Miedzi wystawie znajdują się zabawki, które powstały głównie w I poł. XX wieku i służyły dzieciom w Polsce, Niemczech, Czechach i Austrii.

 


Najstarsze (niemieckie i czeskie) powstały na początku wieku, są to: makieta sklepiku dla lalek, wiklinowe łóżeczko, wiklinowy wózek dla lalek, krzesło dla dziecka na kółkach, wózek dla dziecka. Zabawki wykonano głównie z drewna, tkanin, biskwitu. Niewątpliwą osobliwością ekspozycji jest duży zespół lalek, wykonanych z tworzywa zwanego celuloidem, popularnych w Polsce w połowie XX wieku.

 

Celuloid był jednym z pierwszych tworzyw sztucznych. Początkowo używano go jako materiału imitującego kość słoniową, wykorzystywany był do produkcji przyborów kreślarskich, oraz do produkcji błon filmowych; wkrótce też zaczęto go używać do produkcji lalek. Swą popularność zawdzięczał temu, że był znacznie lżejszym materiałem od wcześniej stosowanego biskwitu, nie tłukącym się i tańszym, niestety nie pozbawionym wad, gdyż był łatwopalny i wrażliwy na światło, dlatego też wkrótce zastąpiono go materiałem mniej łatwopalnym – tortulonem.

Zabawki, które można oglądać na wystawie, pochodzą ze zbiorów Muzeum Ziemi Kłodzkiej, Muzeum Zabawek w Karpaczu oraz prywatnych kolekcjonerów.

Wystawa czynna od listopada 2011 do lutego 2012.


Zabawki
Foto: (lca.pl)

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Brak komentarzy. Dodaj swój komentarz
REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
Legnica -
„Czułe nuty” zabrzmiały w Muzeum Miedzi
Legnica -
„Czułe nuty” w czwartek zabrzmią w Muzeum Miedzi
Legnica -
W sobotę rusza sezon turystyczny w Legnicy
Legnica -
Uczniowie i nauczyciele wystąpili podczas " Muzycznego Wtorku "
REKLAMA
Legnica -
Uczniowie i mistrzowie wystąpią w ramach „Muzycznego Wtorku”
Legnica -
„Między miastem a regionem”. Debata w Muzeum Miedzi już 20 marca
Legnica -
Wtorek Muzyczny w hołdzie Fryderykowi Chopinowi
Legnica -
Muzeum Miedzi gra z Orkiestrą
Legnica -
Spędź ferie zimowe z Muzeum Miedzi
Legnica -
Już jutro „Wtorek Muzyczny” w Muzeum Miedzi
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl