Stowarzyszenie "Pamięć i Dialog" oraz Legnicka Biblioteka Publiczna zapraszają 23 listopada na promocję III tomu „Legnickiego Almanachu" - rocznika historycznego wydawanego przez stowarzyszenie. Trzeci tom „Legnickiego Almanachu”, rocznika historycznego stowarzyszenia „Pamięć i Dialog” powstawał – podobnie jak drugi – w warunkach pandemicznych. Utrudniały one korzystanie z archiwów i pozyskiwanie materiałów od osób prywatnych, niemniej jednak powstał tom bogaty treściowo i tematycznie, zawierający materiały ponad dwudziestu autorów. Początek godz.17.00. Wstęp jest bezpłatny, obowiązuje limit miejsc, wejściówki i rezerwacja pod nr tel. 76 7226021.
Trzeci tom „Legnickiego Almanachu - FOTO:
W pierwszym dziale znalazło się osiem tekstów, w większości poświęconych różnym aspektom historii Legnicy. Konrad Byś opisał funkcjonujące od 1961 roku, a więc dokładnie już 60 lat Muzeum Bitwy Legnickiej i historię jego monograficznych wystaw. Z artykułu wyłania się obraz muzeum jako ważnego ośrodka pamięci i miejsca prezentacji tzw. mitu ostatniej bitwy księcia Henryka Pobożnego z 1241 roku. W kolejnym artykule zamieszczony został oryginalny tekst Macieja H. Dąbrowskiego. Autor uzasadnia w nim potrzebę korekty i uzupełniającego komentarza tłumaczeń inskrypcji łacińskich w Mauzoleum Piastów, z których tylko część została przełożona na j. polski. Artykułem tym, który zapewne zainteresuje łacinników i popularyzatorów historii miasta, rozpoczynamy cykl kompleksowej prezentacji legnickich inskrypcji łacińskich.
Kolejny artykuł, autorstwa Borysa Konduszy, podejmuje problem funkcjonowania wybranej grupy przedsiębiorstw Legnicy i Dolnego Śląska w czasie kryzysu ekonomicznego spowodowanego pandemią. Z kolei Maria Kubasik w obszernym opracowaniu zajęła się „kwestią kobiecą” i przeanalizowała wybrane zagadnienia z działalności Ligi Kobiet w Legnicy w latach 1946–1989. Może on być w określonym sensie punktem odniesienia dla współczesnych ruchów walczących o prawa kobiet. Natomiast Grzegorz Sobel podjął się pionierskiego tematu dotyczącego kuchni i gastronomii dawnej Legnicy. Dział ten zawiera także artykuł Katarzyny Michalewicz o nieznanej szerzej historii polskiej diaspory w Harbinie (Chiny) w latach 30. XX w. Zamykają go dwa artykuły M. Żaka. W pierwszym opisał dzieje najsłynniejszej po wojnie w Legnicy restauracji „Czerwony Młyn”, a w drugim przedstawił 25-letnią historię Klubu Sportowego „Miedź” Legnica.
Dział „Materiały” otwiera tekst Edyty Łaborewicz o legnickich fotografach, który jest pokłosiem materiału opublikowanego w drugim tomie. Zbigniew Kraska opisał szeroko 50 lat Wystawy Plastyki Zagłębia Miedziowego. Danuta Liszkowska-Solnicka zaprezentowała zbiór dokumentów życia społecznego ziemi legnickiej w kolekcji śląsko-łużyckiej Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu. Mieczysław Pytel, kontynuując cykl o historii legnickiej muzyki młodzieżowej, ukazał narodzin lokalnej muzyki rockowej.
W czwartym dziale „Komunikaty i omówienia” znalazły się teksty pięciu autorów: Jacka Głomba o spektaklu „Ballada o Zakaczawiu”; Pawła Jurczyka o wydawnictwie „Czerwone Miasto”; Stanisława A. Potycza o procesie beatyfikacyjnym Henryka II Pobożnego; Doroty Sulimierskiej o pierwszym w Legnicy biwaku historycznym; Grzegorza Szczepaniaka o fenomenie Legnickiego Conversatorium Organowego i Hanny Szurczak o ratowaniu od zapomnienia i całkowitego zniszczenia ewangelickiego cmentarza w Piątnicy.
Promocja III tomu „Legnickiego Almanachu" już we wtorek 23 listopada w Legnickiej Bibliotece Publicznej. Początek o godz. 17.00.
Anonimowy Gość12:00, 22.11.2021
Będą rozdawane darmowe ksiażki ?
Skarbówka zlicytuje Twój majątek
już się najedli mieszkań działek i domów po znajomosci
swoj
21:52, 2025-05-15
Parkowanie po nowemu? Jakie jest Wasze zdanie?
Zlikwidujemy schronisko! I nikomu nie powiemy co tam będzie. Wywalimy strzeżone parkingi. Dziś, teraz, zaraz. Parkingowych na bruk, firma won. Bosko jest, zarobimy na kasowaniu za miejsca parkingowe. Ojej, nie pomyśleliśmy jak to zrobić. Upss... to chwilowo nie zarabiamy, Sprzątać tego nie będziemy, kto chce niech stawia, samo się obroni. Niech żyje bajzel.
joj
21:49, 2025-05-15
Firma traci parkingi i pracowników
Jest bałagan ale te bandyckie metody tak załatwić miejsca parkowania za jednym zamachem 3 parkingów to świadczy że HumanumTumanum i tak by nic nie dałby szraczkom Wprowadzić strefy krótkiego parkowania oraz obowiązkowe ich zwalnianie po 1 godzinie aby była możliwość załatwienia spraw w Śródmieściu i rozważyć winiety aby ludzie mający auto trzymali je w garażach lub parkingach a nie abonament i trzymanie na ulicy
swoj
21:46, 2025-05-15
Mają się wynieść z parkingu przy Górniczej
Czego nie wiadomo? Tuska poplecznik wykonuje zadania prywatyzacyjne. Zwrot do miasta,a potem sprzedać w prywatne. Ciekawe gdzie auta będą stawiane. Zostają już tylko trawniki.
Marek Czapski
21:43, 2025-05-15