Zamknij

Kuratorzy Festiwalu Intermediale zagrają online na włoskim festiwalu

12:49, 26.11.2020 ok. 3 min. czytania
Skomentuj

W czwartek 26 listopada, o godzinie 20:30, będzie można, nie wychodząc z domu, obejrzeć audiowizualny performans autorstwa Małgorzaty Dancewicz i Krzysztofa Pawlika – kuratorów Festiwalu Form Audiowizualnych Intermediale. Koncert legnickiego duetu jest częścią programu prestiżowej włoskiej imprezy Festival Spaziomusica i zostanie udostępniony w formie streamingu na facebookowym fanpage'u Galerii Sztuki.


Intermediale- FOTO:

-Performans zatytułowany „Inire” kompozycja na modułowych systemach audio i wideo. Istotnym elementem spektaklu jest aktywna estetyczna i semiotyczna pętla sprzężenia zwrotnego między wykonawcą a odbiorcą. W naszym audiowizualnym utworze wykorzystaliśmy między innymi dźwięki nagrane słonecznego poranka 11 grudnia 2015 roku na pełnym gwaru Placu Świętego Marka w Wenecji – wyjaśniają jego autorzy.

Festiwal Spaziomusica organizowany jest na włoskiej Sardynii od 1982 roku. Impreza powstała jako laboratorium studyjne i badawcze, a także scena koncertów i seminariów z udziałem kompozytorów, solistów, zespołów i muzykologów o niekwestionowanej sławie, takich jak między innymi K. Stockhausen, I. Xenakis, L. Nono, M. Kagel, L. Andriessen, T. Riley, S. Sciarrino, E. Morricone, czy Kronos Quartet, stając się z biegiem lat istotnym punktem odniesienia dla muzyki współczesnej zarówno we Włoszech, jak i na świecie.

Do tej pory w ramach Spaziomusica odbyło się około pięciuset koncertów, na których publiczność mogła wysłuchać około tysiąca pięciuset kompozycji, współczesnych i dwudziestowiecznych, napisanych przez ponad sześćset kompozytorów pochodzących z różnych stron świata.

Z kolei bliżej nas, w ramach legnickiego Festiwalu Intermediale, odbędą się jeszcze trzy wydarzenia – niestety, wyłącznie za pośrednictwem Internetu. 29 listopada zobaczymy pokaz utworów Pascala Hectora, Billa Wiatroskiego oraz Krzysztofa Pawlika – będzie to ostatni z serii streamingów prac z wystawy Videosyntezy, które odbywały się przez cały czas trwania imprezy, w każdą niedzielę o 21:00.
Następnie, 5 grudnia o 21:00, zaprezentowany zostanie performans Radio Internazionale. Jest to projekt polskich artystów, w którym w sposób nawiązujący do techniki kolażu przenikają się warstwy dźwiękowa i wizualna – w tej ostatniej główną rolę odgrywa spajający całość tekst.

Zwieńczeniem Festiwalu będzie performans online MTV: Modulartelevision, który zaplanowany jest na 12 grudnia, również na godzinę 21:00. Piotr Ceglarek, Jan Dybała i Piotr Wojtczak zaprezentują dzieło, będące hybrydą koncertu i instalacji audiowizualnej.

- Obraz i dźwięk współistnieją ze sobą w rozmaitych gatunkach sztuki. Tradycyjny teatr, film i sztuki plastyczne opierają się jednak na suplementarnej roli muzyki, a muzyka i literatura są niekiedy dopełniane obrazem, jako ilustracją. W miarę rozwoju nowych technologii rejestracji i przetwarzania obrazu i dźwięku powstała szeroko rozumiana sztuka audiowizualna – obszar, w którym brzmienia, szumy, głosy i obrazy występują we wzajemnie dopełniających się relacjach. Podstawową dziedziną występowania tego typu połączeń jest eksperymentalne wideo oraz muzyka elektroniczna i elektroakustyczna. Festiwal Intermediale sięga w te rejony twórczości artystycznej, gdzie to, co widzialne i słyszalne staje się niemożliwe do oddzielenia – wyjaśniają organizatorzy Festiwalu Intermediale, zachęcając tym samym do zanurzenia się w świat audiowizualnych performansów.

Warto to zrobić, ponieważ na kolejne lokalne spotkanie z twórczością najwybitniejszych i najciekawszych światowych twórców z tego obszaru będzie trzeba poczekać cały rok. Wszystkie wydarzenia udostępniane są na stronie Festiwalu Intermediale oraz na facebookowym fanpage,u Galerii Sztuki.

(LS(lca.pl), GSz)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%