Zamknij

Pachnące żywicą spotkanie z Fiedlerem i jego podróż

10:56, 16.05.2016 ok. 2 min. czytania
Skomentuj

We wtorek 17 maja biblioteka zaprasza na spotkanie z Arkadym Radosławem Fiedlerem i jego książką „Podróże pachnące żywicą”. Będzie mu towarzyszyć otwarcie wystawy „Arkady Fiedler - Madagaskar 1937".


Spotkanie z Arkadym Radosławem Fiedlerem - FOTO:materiały prasowe

„Arkady Fiedler - Madagaskar 1937” to fascynujące zdjęcia z wielomiesięcznego pobytu podróżnika w wiosce Ambinanitelo. Na wystawie można zobaczyć przedwojenne zdjęcia wykonane przez słynnego podróżnika, pokazujące życie tubylców zamieszkujących wyspę, którą polski rząd planował skolonizować. Półtoraroczna wyprawa Arkadego Fiedlera na Madagaskar była jedną z najciekawszych i najdłuższych wypraw, jakie odbył.

Arkady Radosław Fiedler - ur. 23.03.1945 r. z wykształcenia geograf i belfer, z zamiłowania podróżnik i muzeolog, współtwórca i współwłaśœciciel rodzinnego Muzeum-Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera i Ogrodu Kultur i Tolerancji w Puszczykowie pod Poznaniem.

„Sześciokrotnie podróżowałem w towarzystwie mego Ojca podróżnika i pisarza, Arkadego Fiedlera, do Azji, Afryki i obu Ameryk. Przywieźliœmy stamtąd wiele cennych pamiątek i trofeów do naszego Muzeum. 
PODRÓŻE
Po śmierci Ojca w 1985 roku organizowałem samotne wyprawy, m. in. do Peru śladami starych kultur andyjskich; do Ekwadoru, by spotkać się z fenomenem długowiecznych ludzi, żyjących na południu kraju; czy do Meksyku na spotkanie ze współczesnymi Majami, zamieszkującymi stan Chiapas, graniczący z Gwatemalą. 
TWÓRCZOŚĆ
Jako że jabłko pada niedaleko od jabłoni (a przynajmniej tak być powinno), zawzięcie mocowałem się i mocuję ze słowem pisanym, pisząc książki „Barwny świat Arkadego Fiedlera”, „Wabiła nas Afryka Zachodnia”, „Najpiękniejszy ogród świata”, „Gloria Andów”, „Majowie. Reaktywacja”. Jestem też współautorem trzech książek wydanych przez National Geographic: „Między niebem a piekłem”, „Wyprawy na koniec świata” i „Świat na talerzu„. Obecnie piszę książkę o rajskim ustroniu w południowym Ekwadorze, będącym matecznikiem wielu długowiecznych ludzi, dożywających tu w zdrowiu i szczęściu wieku grubo ponad 100 lat. Nasze Muzeum to oczko w głowie wszystkich Fiedlerów. Wymarzyłem sobie kiedyś w Ogrodzie Kultur i Tolerancji pomnik bohaterskiego Indianina, Szalonego Konia - i jest. Także wierną kopię słynnej Bramy Słońca z okolic Jez. Titicaca w Boliwii, majańskiego Chac-Moola, piramidę Cheopsa w skali 1:23, Sfinksa, niezwykły posšg Buddy z doliny Bamjan w Afganistanie, zniszczony przez Talibów w roku 2001, rzeźby afrykańskich piękności oraz replikę statku Kolumba w skali 1:1, legendarną „Santa Marię”, a wraz z bratem Markiem - Kalendarz Azteków, posągi Tolteka, wielkiego moai z Wyspy Wielkanocnej, Olmeka z Meksyku, indiańskiego totemu, kopię kultowego myśliwca „Hurricane” z czasów II Wojny Światowej, i wiele innych.”

Spotkanie z pisarzem odbędzie się w czytelni Legnickiej Biblioteki Publicznej we wtorek 17 maja o godzinie 17:00. Będzie można podczas niego zakupić książkę piarza - pdróżnika. Wstęp wolny.

(LS(lca.pl))

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%