REKLAMA
Lca.pl » Kulturalia » Muzeum Miedzi

2022-08-06 18:20:34 - Autor: LS(lca.pl)
Sobotnie budzenie drzemiącego lwa. Poznaliśmy jego historię
Śpi od 150 lat, upamiętnia poległych w wojnie prusko–francuskiej z 1870 roku. Legnicki lew był bohaterem kolejnego Legnickiego Spaceru Historycznego, w którym uczestniczyło zupełnie przypadkowo blisko 150 osób.
REKLAMA


Legnicki Spacer Historyczny
Foto: Piotr Florek (lca.pl)
Historia śpiącego w pobliżu Wenecji lwa była drugą w tym roku po historii Domu Strzeleckiego opowieścią historyczną, przygotowaną przez Muzeum Miedzi i legnicki Ratusz w cyklu Legnickich Spacerów Historycznych. Dokładnie dwa dni temu, 4 sierpnia minęło 150 lat od czasu, jak bohater sobotniej opowieści stanął w parku.


Marcin Makuch
Foto: Piotr Florek (lca.pl)
- I właśnie urodziny naszego drzemiącego lwa były pretekstem do dzisiejszego spaceru. Skończył 150 lat i jest tym samym naszym najstarszym legnickim świeckim pomnikiem. Co prawda został pozbawiony funkcji pomnikowej i dziś jest raczej rzeźbą parkową, ale chcieliśmy opowiedzieć o tym, dlaczego stoi w tym właśnie miejscu i jakie było jego znaczenie. A powstał, aby upamiętnić poległych w czasie wojny prusko-francuskiej z lat 1870-1871 i taką funkcję pełnił do 1945 roku. Po tym czasie napisy z cokołu zostały skute i niewiele osób zna jego historię – wyjaśnia Marcin Makuch, dyrektor Muzeum Miedzi.

Naprzeciw śpiącego lwa, na dziedzińcu II Liceum Ogólnokształcącego w 1905 r., w setną rocznicę śmierci Friedricha Schillera nasadzona została lipa zwana dziś Lipą Shillera. Obok ustawiony jest granitowy kamień upamiętniający twórcę „Ody do radości” będącej dziś hymnem Unii Europejskiej.

Na końcu Alei Orła Białego natknąć się można na kolejny granitowy pomnik. Dzisiaj też niemy, wcześniej upamiętniający Johanna Gottfrieda Baumgarta, legnickiego kupca, radnego miejskiego, honorowego obywatela Legnicy, który w 1857 roku ufundował główną aleję lipową w parku miejskim i ta została nazwana jego imieniem, a dziś nosi nazwę Alei Orła Białego.

Ile zagadek, bezimiennych pomników i ciekawych historii kryje Legnica? Jak się okazuje dziesiątki.

- Takich miejsc, obok których przechodzimy, nie mając świadomości, w jakim celu powstały, jest w Legnicy jeszcze sporo. Będziemy je poznawać na kolejnych spacerach. Najbliższy już we wrześniu i niebawem zdradzimy jego tematykę – podsumowuje Marcin Makuch.




Legnicki Spacer Historyczny
Foto: Piotr Florek (lca.pl)

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Dodaj swój komentarz
[Anonimowy Gość]
Bardzo fajna inicjatywa, w pełni popieram... Tylko ,że na zdjęciu widać ,że wycieczka historyczna słuchała wykładu na trawie... Mi legnicka straż miejska , za to ,że przeszedłem przez trawnik, zrobi...
[Anonimowy Gość]
Prezydent bardzo stara się by historycznych pamiątek było w Legnicy coraz mniej. Postawił na nowoczesność, czyli beton, szkło i stal.
[Anonimowy Gość]
Każdy powinien sie ładnie ubrać do rzeźby Lwa a nie tylko pracownicy teatru.
komentarze: 3

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl