REKLAMA
Lca.pl » Kulturalia » Muzeum Miedzi

2022-04-24 10:02:52 - Autor: LS(lca.pl)
Zanurzyć się w czeluściach historii Zamku Piastowskiego
Już można zwiedzać wieże św. Piotra i św. Jadwigi z niezwykłą Zieloną Komnatą. Dostępne są też szczątki kaplicy romańskiej na dziedzińcu Zamku Piastowskiego. W przedostatnią sobotę kwietnia rozpoczął się sezon turystyczny w legnickiej warowni.
REKLAMA


Wieża Świętego Piotra
Foto: WO(lca.pl)
Zamek Piastowski jest pierwszą murowaną warownią wzniesioną na ziemiach polskich. Jego historia sięga końca XII wieku, czasów panowania Bolesława Kędzierzawego. Był otoczony fosą, a okazały pałac (palatium) nowymi wałami drewniano-ziemnymi. Wzgórze zamkowe podzielone było na dwie części: główną, w której znajdowała się rezydencja książęca wraz z kaplicą i wieżą św. Piotra, oraz drugą o charakterze gospodarczo-administracyjnym, w którym zapewne umiejscowiono dom kasztelana, budynki gospodarcze oraz strzegącą bramy wjazdowej wieżę, nazwaną potem wieżą św. Jadwigi. Dla Bolesława I Wysokiego i jego syna Henryka pałac na zamku w Legnicy był główną rezydencją W 1241 roku budowla skutecznie obroniła się przed oblegającymi go Mongołami. W XII i XIII wieku jedną z dwóch głównych rezydencji władców Śląska. Dziś w zamku mieści się szkoła językowa, do niedawna naukę pobierali uczniowie gimnazjum, niebawem zaludnią go kadeci szkoły wojskowej.

Nad Zamkiem Piastowskim góruje wieża św. Piotra zwana dawniej Głodową za sprawą Ottona II, który wtrącony do niej za karę, zginął śmiercią głodową. Na wysokości około 50 metrów znajduje się taras widokowy. Żeby do niego dotrzeć i móc napawać się panoramą Legnicy i okolic trzeba pokonać 232 stopnie. Warto, przy pięknej pogodzie doskonale widać bowiem pasmo Karkonoszy i ich królową Śnieżkę. Wyprawa na szczyt wieży będzie z pewnością doskonałym treningiem dla każdego. Zwiedzanie wieży zamkowej oraz pozostałości romańskiej kaplicy na dziedzińcu odbywa się z przewodnikiem, który wprowadza w tajniki historii jednego z najstarszych zamków w Polsce.

Druga wieża, św. Jadwigi, która jest niższa w 1416 roku została podwyższona. Jej pierwotna wysokość wynosiła 22-25 metrów (XIII wiek). Mury wieży wielokrotnie się paliły, ale udało im się przetrwać ciężką próbę czasu. Ostatni raz pożar wybuchł w 1945 roku. W czasach Henryka Pobożnego, obiekt podzielony był na kondygnacje, a do środka wchodziło się z zewnątrz. W wieży trzymano zapasy żywności w razie oblężenia. Była ona także świetnym budynkiem obronnym ze względu na 2,5 m szerokość murów. Głęboko w dole znajdował się loch, gdzie przebywali więźniowie, których najczęściej czekała tam już tylko śmierć. Pod lochem wybudowano tzw. podpiwniczenie, pomieszczenie fundamentalne podtrzymujące wieżę, które wykonane zostało z bazaltu. W wieży spacerowicze zobaczyli słynną komnatę św. Jadwigi, która nazywana jest zieloną lub różaną. Jadwiga najchętniej przebywała w tym pomieszczeniu, tu modliła się. W komnacie powieszony został jej portret oraz postawiono lampę, która podobno zawsze się świeciła, a jej światło było widoczne z każdego miejsca w mieście.

Kaplica zamkowa i wieża św. Piotra czynne są od środy do niedzieli w godzinach od 11:00 do 17:00 ( ostatnie wejście o godzinie 16:00). Zwiedzanie wieży możliwe jest wyłącznie z przewodnikiem, początek o pełnych godzinach. ezerwacja wejściówek pod tel. 798654247.




Zielona komnata
Foto: WO(lca.pl)

Zielona komnata
Foto: WO(lca.pl)

Kaplica zamkowa
Foto: WO(lca.pl)

Widok z wieży Swiętego Piotra
Foto: WO(lca.pl)

Widok z wieży Swiętego Piotra
Foto: WO(lca.pl)

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Dodaj swój komentarz
[Anonimowy Gość]
Byłem w sobotę przed godziną 16 i Pani w Kaplicy nam, a było to około 30 osób, powiedziała że "dzisiaj już za późno". Nie można było wejść na wieżę i kazała przyjść w niedziele?! C...
komentarze: 1

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl