REKLAMA
Lca.pl » Kulturalia » Galeria Sztuki

2021-10-16 11:19:11 - Autor: LS(lca.pl)
Dźwięki elektroniczne połączone z obrazem, czyli Intermediale po raz 27
Już po raz 27. odbywa się w Legnicy Festiwal Form Audiowizualnych Intermediale. Festiwal obrazów i dźwięków, w których brzmienia, szumy, głosy i obrazy wystepują we wzajemnie dopełniających się relacjach. Tegoroczny festiwal rozpoczął się wernisażem wystawy „Sygnał. Szum” w Galerii Ring. Po wernisażu w Sali Maneżowej odbył się pierwszy koncert.
REKLAMA


odbo oqpo
Foto: WO(lca.pl)

Małgorzata Dancewicz
Foto: WO(lca.pl)
- To sztuka wideo, czyli klasyczny wideoart, czyli prace powstałe przy użyciu tradycyjnej technologii wideo oraz technologii cyfrowej. W pewnym sensie jest t trochę archeologia mediów, ponieważ od technologii wideo już się odchodzi. Każdy ma aparaty do rejestrowania technologii wideo w swoich telefonach, natomiast to, co opiera się na klasycznej taśmie wideo, jest już prahistorią nowych mediów. Ta wystawa pokazuje prace, które były tworzone w Legnicy w latach 80. i wczesnych 90. w oparciu o technikę wideo, która wtedy wchodziła w tej części Europy, jako nowa, współcześnie inspirująca artystów metoda. Na wystawie prezentowane są naprawdę cztery prace, dwie instalacje wielokanałowe wideo i dwie prace archiwalne. To, co widzimy na wystawie „Sygnał. Szum” moglibyśmy w pewnym sensie nazwać archeologią nowych mediów – mówi Małgorzata Dancewicz, współorganizatorka Festiwalu Form Audiowizualnych Intermediale.

Wystawa w Galerii Ring była zaczątkiem i przedsmakiem tegorocznego 27. już festiwalu Intermediale, czyli festiwalu sztuk audiowizualnych. Podczas tegorocznej odsłony festiwalu zobaczyć można cztery koncerty, a na nich utytułowanych artystów z Polski i zagranicy. Intermediale nadal jest sztuką niszową, przynajmniej na razie.

- Ludzie obawiają się czegoś, co jest rzadko spotykane, budzi obawy, jest niezrozumiałe w odbiorze. Wcale tak nie jest, dlatego że w pewnym sensie są to po prostu ciekawe dźwięki elektroniczne połączone z obrazem i nadają się do obejrzenia tak naprawdę przez każdego wyrobionego odbiorcę, nie takiego, który preferuje i słucha disco polo. Jeśli ktoś interesuje się szeroko pojętą muzyką, jazzem, rockiem, muzyką klasyczną i jest otwarty na poznawanie nowych form twórczych, z pewnością będzie otwarty na ten rodzaj sztuki – wyjaśnia Małgorzata Dancewicz.

- Można by w ogóle zadać pytanie, czy komuś jest potrzebna sztuka. Festiwal Sztuk Audiowizualnych pokazuje, że sztuka to nie tylko Wyspiański, Chopin, czy disco polo, że dzieją się rzeczy, które dotyczą nowych technologii – podsumowuje.

Kolejny koncert odbędzie się w Sali Maneżowej w sobotę 16 października o godzinie 19:00. Wystąpią Inire (PL), Laura Llaneli (ES).

Laura Llaneli (ES) mieszka i pracuje w Barcelonie. Bada związki między produkcją i odbiorem dzieła audiowizualnego w kontekście urządzeń i oprogramowań komputerowych. Sięgając do korzeni sztuki krytycznej, tworzy tematyczne spektakle, często zanurzone w dyskursie feministycznym. Za-daje pytanie o to, jak w kontekście nowych technologii funkcjonują kobiety, w życiu codziennym i w sztuce. Na Festiwalu zaprezentuje swój nowy projekt „Vibration Through”, koncert rozpoczynający się od eksploracji przedmiotów wykonanych z różnych materiałów, wzmacnianych głośnikami kontaktowymi, które pulsują zgodnie z ciałem i sposobem filtrowania dźwięku.




Krzysztof Pawlik
Foto: WO(lca.pl)

Intermediale
Foto: WO(lca.pl)

odbo oqpo
Foto: WO(lca.pl)

Inire, duet tworzony przez Krzysztofa Pawlika i Małgorzatę Dancewicz. Jego nazwa została zaczerpnięta z inicjacyjnych praktyk szamańskich, oznaczający rytualne przejście w niezdefiniowany obszar pomiędzy. Inire zaprezentuje rhizome, audiowizualny projekt zbudowany na głosach, nagraniach terenowych oraz na generowanych elektronicznie strukturach harmonicznych, których części zestawione są ze sobą w taki sposób, by budować niehierarchiczną i otwartą na interpretację fakturę. Każdy element harmoniczny ma równe prawa, aby zadać pytanie, czy w procesie słyszenia oddzielamy to, co w dźwiękach naturalne od tego, co technologiczne.

Szczegółowy program Festiwalu Intermediale, który organizowany jest cyklicznie przez Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Artystycznych i Kulturalnych NETCETERA, Legnickie Centrum Kultury oraz Galerię Sztuki dostępny jest na stronie internetowej festiwalu.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Brak komentarzy. Dodaj swój komentarz
REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
Legnica -
Rozpoczyna się „srebrny” maj w Legnicy
Legnica -
Włodarczyk w piątek opowie o swoich ekspresyjnych dziełach
Legnica -
Galeria Sztuki zaprasza na „ekspresyjne” spotkania. Pierwsze już w czwartek
Legnica -
Ekspresyjny witrażysta i jego abstrakcje
REKLAMA
Legnica -
Witraże Adama Włodarczyka. W piątek wernisaż wystawy
Legnica -
Obradowało jury festiwalu „Srebro”. „Empatii” zabrakło MKiDN
Legnica -
Galeria Sztuki zaprasza w czwartek do „Ogrodu Herperyd”
Legnica -
Wystawa obrazów Beksińskiego we Wrocławiu dobiega końca
Legnica -
Patrz prosto w obrazy… w Galerii Sztuki w Legnicy
Legnica -
Galeria Sztuki zaprasza w piątek na dwa wernisaże
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl