REKLAMA
Lca.pl » Kulturalia » Galeria Sztuki

2021-02-09 06:14:57 - Autor: LS(lca.pl), GSz
Alternatywna historia sztuki według Jerzego Kosałki
Wystawę prac Jerzego Kosałki, jednego z najznamienitszych i najbardziej zdystansowanych artystów polskiej sztuki przełomu XX i XXI wieku, można oglądać w Galerii Ring. „Dialogi. Alternatywna historia sztuki według Jerzego Kosałki”, to zbiór kilkunastu obrazów, rzeźb, obiektów i instalacji, za pomocą których autor prowadzi tytułowy dialog z Wielkimi Mistrzami sztuki, a także z motywami zaczerpniętymi z popkultury.
REKLAMA


Dialogi Jerzego Kosałki
Foto: WO(lca.pl)
Jerzy Kosałka z charakterystycznym poczuciem humoru umieszcza znane wątki w nowych, często zaskakujących kontekstach, odwołując się do społeczno-politycznych realiów. To pokaz nie tylko sztuki współczesnej, ale i dystansu, krytycyzmu i autoironii, okraszonych nie pozostawiającym złudzeń komentarzem twórcy.

Dialogi z twórczością innych artystów to jeden z ważnych wątków, przewijających się w całej działalności Kosałki, co najmniej od czasów stworzenia butelki Cosałcoli (1985) odnoszącej się do prac Andy’ego Warhola czy słynnej Bitwy pod Kłobuckiem (1986) – nawiązującej do Bitwy pod Grunwaldem. Na ekspozycji zobaczymy też, jak Dama z gronostajem stała się inspiracją do wykonania pracy będącej ironiczną grą z oryginałem. W ujęciu Leonarda da Vinci głaskanie zwierzęcia przez portretowaną kobietę to najprawdopodobniej metafora relacji, jaka łączyła ją z potężnym mediolańskim księciem Federico Sforzą. Kosałka przedstawił sytuację, w której zwierzę ma dość pełnienia roli symboli i ucieka z obrazu, aby zażyć wolności i być po prostu sobą.

Na wystawie spotkamy także wyjątkowe obiekty np. z cyklu „Eko art”, który udaje szykowne dywany ze skór dzikich zwierząt, czy z cyklu „Brody art”, które nawiązując do sztuki ciała (body artu) prezentuje fragmenty brody wrocławskich twórców. Jednocześnie są to klasyczne przykłady ironii, prześmiewczości i uszczypliwości, którą autor dozuje po równo swoim partnerom po fachu – wielkim artystom, jak i sobie. Ekspozycję otwiera natomiast makieta słynnego skoku przez płot, a raczej mur, którego dokonał Lech Wałęsa, zapoczątkowując nowy rozdział polskiej historii. Makiet na wystawie jest więcej. Kosałka uznał je za charakterystyczny dla siebie sposób dokumentowania performensu, który dotąd utrwalano przeważnie na filmach lub zdjęciach. Zobaczymy zatem miniaturowe scenki rodzajowe odgrywane przez odpowiednio wystylizowane lalki Barbie, przedstawiające historyczne i kluczowe dla sztuki spotkania polsko-obce czy walkę autora ze Smokiem Wawelskim, podstępne podnoszenie tatrzańskiego szczytu czy „zasiedzenie” krzesła.

Jerzy Kosałka w 1981 roku ukończył PWSSP we Wrocławiu – dyplom uzyskał w dziedzinie malarstwa, ale zajmuje się działalnością interdyscyplinarną. Używa różnych technik i mediów. Maluje, rzeźbi, buduje obiekty, tworzy instalacje, uprawia performens, działa w przestrzeni publicznej. Współtwórca sukcesów Legendarnej Grupy LUXUS. Brał udział w ponad 170 wystawach zbiorowych i ma w swoim dorobku 55 pokazów indywidualnych.

Ekspozycja będzie dostępna do końca marca. Galeria Ring jest czynna od wtorku do soboty w godzinach od 14:00 do 18:00 oraz w niedziele w godzinach od 12:00 do 18:00. Organizatorzy przypominają, że zwiedzanie odbywa się przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa, z których najważniejsze to zasłanianie ust i nosa oraz zachowanie 1,5 m dystansu.




Jerzy Kosałka
Foto: materiały prasowe

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Dodaj swój komentarz
[Anonimowy Gość]
Straszne te prace. Wiem że człowiek się napracował ale to co zrobił w/g mnie jest dość mało artystyczne.
komentarze: 1

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl