REKLAMA
Lca.pl » Kulturalia » Teatr

2019-09-17 11:32:34 - Autor: Grzegorz Żurawiński (@kt)
„Spójrz na nią”: tak w Modrzejewskiej jeszcze nie grali
Autorka scenariusza nazwała całość pieśniodramatem. To jednak, czego doświadczyliśmy, bo zobaczyliśmy i usłyszeliśmy, podczas premiery na Scenie na Nowym Świecie otwierającej jubileuszową trzydniówkę „Modrzejewska by Legnica”, było przede wszystkim poetyckim, dramatyzowanym koncertem w teatralnej oprawie. Nieprzypadkowo brawa, niczym po solówkach, bito już w trakcie tego muzycznego spektaklu.
REKLAMA


Spójrz na nią
Foto: WO(lca.pl)
Jedno chcemy mieć, drugie dzieje się. Co robić, ludziska? Czy za pierwszym gnać? Czy to drugie brać, choć to bure i śliskie?

Wielokrotnie legnicki teatr realizował spektakle, w których na scenie, pośród aktorów, pojawiali się muzycy grający na żywo, czasami w tle, ale bywało, że wkomponowani w fabułę i uczestniczący w akcji dramatów. W godzinnym widowisku „Spójrz na nią – pieśniodramat u Modrzejewskiej” doszło do odwrócenia ról. Tu pierwsze skrzypce grała muzyka, poetyckie piosenki do słów Anny Podczaszy oraz członkinie zespołu HuRaban: Hanna Włodarczyk (gitary), Fabiana Raban (kontrabas, ale nie tylko) oraz Monika Zapaśnik (bębny, wokal).

W tym poetyckim widowisku aktorom przypadła rola ilustracyjna, jaką często oglądamy w muzycznych teledyskach. W tym przypadku w teledyskach granych na żywo, w których troje legnickich aktorów tworzy tło i teatralną oprawę całości. Co nie oznacza, że są wyłącznie żywą scenografią tego teatralizowanego koncertu. Przeciwnie. Śpiewający aktorski tercet Joanna Gonschorek, Magda Skiba i Albert Pyśk aktywnie uczestniczy nie tylko w tworzeniu scenicznych kontekstów, ale i fonosfery całego przedstawienia. M.in. poprzez efektowne dobywanie dźwięków przelewanej wody, czy rytmów wybijanych szklankami na kuchennym stole.

Gdzie jest studnia z dobrą wodą? Gdzie jest stół na nim wbród? Gdzie jest drzewo, które daje w skwarny dzień zbawienny chłód?

Całość to metaforyczna, pozbawiona fabuły i rozpisana na dramatyzowane miniatury, wyśpiewana opowieść o zderzeniu marzeń i codzienności, o poszukiwaniu dobra, sensu i miłości oraz związanych z tym rozczarowaniach. O cenie, jaką płacimy za podejmowane decyzje, albo ich brak. O tym jak się podnosimy i upadamy, a czasami najzwyczajniej rezygnujemy i grzęźniemy. Nieprzypadkowo rzecz dzieje się w kuchni, owym centrum mikrokosmosu jakim są dom i rodzina. To bardzo kobieca, można rzec matczyna i pełna melancholii, perspektywa opisu realnego świata.

Muzyka buduje szkielet tej opowieści, w której jest na przemian lirycznie, dramatycznie, czasami komicznie. Muzyka równie różnorodna, jak wywoływane przez nią emocje. Od polskiej muzyki ludowej, przez country, funky, rap, gospel, po muzykę świata i ostre rockowe brzmienia (fantastyczna solówka gitarowa Hanny Włodarczyk). Wesołość budzi niemal plastikowy pastisz musicalu. Przewodniczką po tym wyśpiewanym świecie i centralną jego postacią jest wokalistka HuRabanu Monika Zapaśnik. To bardzo udany, aktorski debiut na scenie teatralnej, w którym jest królową, wiedźmą i duchem w jednym. Zaczyna i kończy widowisko spięte klamrą, która podpowiada, że i koniec może być początkiem.

Co się wyśpiewa, co się wygada – słuchajcie, ludziska! Ile zostanie, ile przepadnie ze świata cyrkowiska?

Zabawny, zaskakujący, ale efektowny był pomysł na kostiumy, w którym przez znaczącą cześć widowiska, oglądamy wykonawców. Imitował on kompletną nagość występujących, z wyrazistym eksponowaniem tzw. drugorzędnych cech płciowych postaci spektaklu. Czyżby twórcy przedstawienia chcieli nam powiedzieć, że tylko nadzy, w świecie bez ubrań i przedmiotów, jesteśmy prawdziwie sobą? Że prawda, jak paranoja, jest goła?

 

Teatr Modrzejewskiej w Legnicy. Scena na Nowym Świecie. „Spójrz na nią – pieśniodramat u Modrzejewskiej” na podstawie wierszy Anny Podczaszy. Scenariusz i muzyka: Hanna Włodarczyk, reżyseria: Małgorzata Kazińska, scenografia: Melania Muras. Premiera 13 września 2019 r.

Powiedzieli po premierze:

Anna Podczaszy, poetka, autorka wierszy: - Poeta Andrzej Sosnowski powiedział kiedyś, że „wiersz wychodzi z domu i nigdy nie wraca”. I właśnie to wydarzyło mi się dzisiaj. Moje wiersze nabrały nowych znaczeń. Dziękuję Hani, bo nikt nie czyta moich wierszy tak dokładnie, jak ona. Nawet ja…

Hanna Włodarczyk, gitarzystka, autorka muzyki i scenariusza: - Darem Jacka Głomba jest intuicja, przeczucie, bo to był jego pomysł. Związek HuRabanu z Anią Podczaszy jest wyjątkowy i udany, bo najwyraźniej pasujemy do siebie.

Małgorzata Kazińska, reżyserka: - To był bardzo trudny projekt, ale się w nim odnaleźliśmy. Praca z drużyną Modrzejewskiej była fascynująca. Każdy dokładał cegiełkę, bez której to wszystko by runęło.



 

 

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Dodaj swój komentarz
[Anonimowy Gość]
TAKIE CHAŁTURY TO GŁUCHO NIEMYCH POD PIJALNIĄ PIWA TO JEST TEATR ZAGRAJCIE NA ULICY ZOBACZYCIE JAKĄ POPULARNOŚĆ MACIE TEN NIBY TEATR POWINNI DAWNO ZLIKWIDOWAĆ TĄ FAMILIADE ... PODATNIK UTRZYMUJE TĄ SC...
[Anonimowy Gość]
Na **..** jest wiele filmików i to za darmo. Może warto by teatr tez nagrywał swoje przedstawienia i publikował je na YT Dzięki temu każdy będzie mógł zobaczyć jakieś wybrane przedstawienie. Kto wie ...
[Anonimowy Gość]
TAKIE CHAŁTURY TO GŁUCHO NIEMYCH POD PIJALNIĄ PIWA TO JEST TEATR ZAGRAJCIE NA ULICY ZOBACZYCIE JAKĄ POPULARNOŚĆ MACIE TEN NIBY TEATR POWINNI DAWNO ZLIKWIDOWAĆ TĄ FAMILIADE ... PODATNIK UTRZYMUJE TĄ SC...
[Anonimowy Gość]
TAKIE CHAŁTURY TO GŁUCHO NIEMYCH POD PIJALNIĄ PIWA TO JEST TEATR ZAGRAJCIE NA ULICY ZOBACZYCIE JAKĄ POPULARNOŚĆ MACIE TEN NIBY TEATR POWINNI DAWNO ZLIKWIDOWAĆ TĄ FAMILIADE ... PODATNIK UTRZYMUJE TĄ SC...
[Anonimowy Gość]
Na YouTube jest wiele filmików i to za darmo. Może warto by teatr tez nagrywał swoje przedstawienia i publikował je na YT Dzięki temu każdy będzie mógł zobaczyć jakieś wybrane przedstawienie. Kto wie...
komentarze: 5

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
REKLAMA
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl