REKLAMA
Lca.pl » Kulturalia » Teatr

2016-09-29 07:09:35 - Autor: Grzegorz Żurawiński (@kt)
Monodram „Świństwo” przed Czarnym Poniedziałkiem
Przypadek sprawił, że monodram wykonywany przez Joannę Gonschorek wpisał się w czas i tzw. czarny protest przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej.
REKLAMA


Świństwo Joanny Gonschorek
Foto: Wojciech Obremski (lca.pl)
 Kameralny spektakl to miks thrillera i bajki oraz adaptacja głośnej powieści francuskiej baskijki Marie Darrieussecq. To opowieść o buncie młodej kobiety, która odrzuca porządek cywilizacji traktującej jej płeć jako dobro konsumpcyjne. Spektakle w Klubie Aktorskim legnickiego teatru w piątek i sobotę (30 września i 1 października) o godz. 19.00.

Od kilku dni w Polsce trwa tzw. czarny protest przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej. W miniony piątek posłowie odrzucili obywatelski projekt "Ratujmy kobiety", który liberalizował przepisy ustawy. Do dalszych prac w komisji skierowany został natomiast projekt "Stop aborcji", który przepisy radykalnie zaostrza. W wielu polskich miastach ubrane na czarno kobiety wyszły na ulice.


Świństwo Joanny Gonschorek
Foto: Wojciech Obremski (lca.pl)
Wybitna polska aktorka Krystyna Janda wezwała kobiety do solidarności w tym sprzeciwie, przywołując brzemienne w skutki wydarzenie z 24 października 1975, kiedy to 90 proc. islandzkich kobiet przerwało swoją pracę. W efekcie wiele polskich kobiet ogłosiło 3 października Czarnym Poniedziałkiem, w który odstąpią od wykonywania pracy, by manifestować przeciwko zaostrzaniu ustawy antyaborcyjnej.

Wznawiany po kilkunastu miesiącach przerwy brawurowy monodram Joanny Gonschorek w adaptacji Janusza Chabiora i reżyserii Anity Poddębniak zrządzeniem losu wpisał się w kontekst bieżących wydarzeń. To feministyczna czarna komedia. Krwisty i skandalizujący spektakl dla dorosłych jest jak spowiedź. Obejrzymy opowieść o metamorfozie, której doświadcza główna bohaterka stopniowo przemieniająca się w maciorę.

Niemal natychmiast po przełożeniu na język polski (1997) powieść Marie Darrieussecq stała się inspiracją dla radykalnych feministek. „Społeczeństwo wyznacza normę, której trudno sprostać? Olej to. Zostań maciorą, lochą, prosiaczkiem i żyj w zgodzie z własną naturą”- przekonywały organizując pierwszomajowe manify pod hasłem „Zrzuć maskę, załóż ryj!”, dodając przy tym, że „w stadzie raźniej”.

Kameralne przedstawienie pokazuje proces przemian towarzyszący ciału i zmysłom kobiety. Przemiany, która nie wynika jednak z fatalizmu lecz jest świadomym wyborem życia w zgodzie ze sobą i biologią. - Feminizm poprzedniego pokolenia nauczył mnie bezgranicznej wolności w stosunku do własnego ciała. Odkąd uzyskałam tę wolność, mogę sobie pozwolić na pisanie rzeczy najokropniejszych o kobietach. Wszakże jedno jest pewne: gdyby tę książkę napisał mężczyzna, miałabym ochotę go zamordować – wyznała w jednym z wywiadów autorka powieści.

Aktorka zmaga się ze swoją kobiecością bez żadnych zahamowań. Ubrana w czarny dres, rozczochrana opowiada o swoim życiu. Pełnym upokorzeń, traktowana jako przedmiot, czy zabawka mężczyzn. O swoich ciążach, aborcjach. To opowieści krwiste i w bardzo dosłownym tego słowa znaczeniu – pisał o „Świństwie” Zygmunt Mułek w Panoramie Legnickiej.

– Dzięki aktorskiemu kunsztowi dokonująca się na scenie przemiana bohaterki w świnię nie jest szokująca, niezrozumiała czy obrzydliwa. Wręcz przeciwnie - wątek tej przedziwnej transformacji został wykorzystany do odsłonięcia złożonych warstw psychiki, do ukazania zderzenia ludzkiego ze zwierzęcym, metaforycznego z dosłownym, a także do wyznaczenia granicy między kiczem a dramatem rozgrywającym się w ludzkim wnętrzu – mówiła po premierze w listopadzie 2011 roku Barbara Walicka, tłumaczka powieści.

Spektakl zrealizowany w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich przyniósł jego wykonawczyni Grand Prix X Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego w Warszawie (2012). Prezentowany był także m.in. na XXXV Festiwalu Sztama w Olecku oraz na 43. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu.

„Świństwo” wg Marie Darrieussecq w wykonaniu Joanny Gonschorek na scenie Klubu Aktorskiego Teatru Modrzejewskiej w Legnicy 30 września i 1 października o godz. 19.00. Bilet 20 zł. Informacja i rezerwacja 76 72 33 505.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Brak komentarzy. Dodaj swój komentarz
REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
Legnica -
Eliminacje rejonowe 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego
Legnica -
„Ballada o Zakaczawiu” dziś wieczorem w Teatrze Telewizji
Legnica -
69. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski
Legnica -
„Przywróćmy zamek Legnicy!” W czwartek debata
REKLAMA
Legnica -
Teatr charytatywnie dla dzieci z hospicjum „Formuła Dobra”
Legnica -
Teatr zaprasza na finisaż wystawy „Nieznany Grotowski”
Legnica -
Rozpoczęły się zapisy do 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego
Legnica -
Joanna Gonschorek odchodzi z Teatru Modrzejewskiej. Nie mówi „żegnaj”
Legnica -
Lutowy repertuar Teatru im. Heleny Modrzejewskiej na luty 2024 roku
Legnica -
Spotkanie z laureatem Nagrody Nike 2021
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl