REKLAMA
Lca.pl » Kulturalia » Teatr

2014-04-28 09:50:49 - Autor: Grzegorz Żurawiński (lca.pl)
Premiera na Scenie Inicjatyw Aktorskich
Kameralny duodram „Dzień dobry i do widzenia” w reżyserskim debiucie aktorki Magdy Skiby zainauguruje w piątek 2 maja o godz. 19 działalność Sceny na Strychu w legnickim teatrze.
REKLAMA


Dzień dobry i do widzenia
Foto: Karol Budrewicz (lca.pl)
Dramat południowoafrykańskiego dramaturga Athola Fugarda (tytuł oryginału „Hello and Goodbye”, premiera w 1965 roku), któremu rozgłos przyniosły sztuki dotykające kwestii apartheidu, a międzynarodową sławę Oskar w 2006 roku dla filmu „Tsotsi” zrealizowanego według jego powieści, to jeden z wczesnych i pozbawionych politycznych kontekstów utworów tego autora. W tłumaczeniu Małgorzaty Semil sztuka grana była na polskich scenach wielokrotnie od prapremiery w 1975 roku. M.in. w krakowskim Teatrze Starym z Anną Polony i Jerzym Radziwiłowiczem, a ostatnio pięć lat temu, jako „Dzieci śmieci” w warszawskim Teatrze Konsekwentnym.

„Dzień dobry i do widzenia” to mroczna i przygnębiająca opowieść psychologiczno-egzystencjalna o spotkaniu po latach rodzeństwa, którego życie zdeterminowane zostało przez surowe zasady religijne wychowującego ich samotnie ojca. Oboje to ludzie głęboko poranieni, samotni i żyjący w świecie pozbawionym nadziei i radości. Ona (Gabriela Fabian) wyrzucona przez ojca z domu została uliczną prostytutką, on (Mariusz Sikorski) uwięziony przez opiekę nad kalekim ojcem żyje bez celu i na skraju psychicznego załamania.

Krótkie i nie dające nadziei na życiową odmianę spotkanie rodzeństwa stanie się okazją do wspomnień z dzieciństwa, które zdeterminowało wykolejoną z normalności i przygnębiającą dorosłość obojga bohaterów dramatu. Będzie pełne wzajemnych pretensji, gniewu, nienawiści i strachu, z drobnymi rozbłyskami czułości i emocjonalnej więzi.

- Spektakl postawi przed widzem niełatwe pytania. Co znaczy wrócić do rodzinnego domu? Czego po tym oczekujemy – a co zastaniemy? Czy warto rozrywać rany? Grzebać w przeszłości? Czy rodzina to nasze wsparcie? Czy możemy na nią liczyć? A wreszcie – jak zagłuszyć samotność? – objaśnia motywy wyboru tego kameralnego dramatu jego reżyserka, aktorka legnickiego teatru, Magda Skiba.

Premiera realizowana w ramach legnickiej Sceny Inicjatyw Aktorskich jest okazją do kilku debiutów: reżyserskiego Magdy Skiby, aktorskiego Mariusza Sikorskiego (pierwsza duża rola, po epizodach w „III Furiach”, inspicjenta legnickiego teatru) oraz nowej przestrzeni teatralnej, jaką jest Scena na Strychu. Bilet premierowy 30 zł. Spektakl grany będzie także w czwartek 8 maja o godz. 19.00. Bilet 18 zł.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Brak komentarzy. Dodaj swój komentarz
REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
Legnica -
Eliminacje rejonowe 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego
Legnica -
„Ballada o Zakaczawiu” dziś wieczorem w Teatrze Telewizji
Legnica -
69. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski
Legnica -
„Przywróćmy zamek Legnicy!” W czwartek debata
REKLAMA
Legnica -
Teatr charytatywnie dla dzieci z hospicjum „Formuła Dobra”
Legnica -
Teatr zaprasza na finisaż wystawy „Nieznany Grotowski”
Legnica -
Rozpoczęły się zapisy do 69. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego
Legnica -
Joanna Gonschorek odchodzi z Teatru Modrzejewskiej. Nie mówi „żegnaj”
Legnica -
Lutowy repertuar Teatru im. Heleny Modrzejewskiej na luty 2024 roku
Legnica -
Spotkanie z laureatem Nagrody Nike 2021
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl