REKLAMA
Lca.pl » Kulturalia » Pozostałe

2013-09-10 13:17:10 - Autor: Żuraw (lca.pl)
Kolorowy weekend „Dwadzieścia lat po”
Cykl trzydniowych wydarzeń inspirowanych 20. rocznicą wyprowadzenia wojsk rosyjskich z rozmachem zwróci uwagę Polaków na miasto, które przez blisko pół wieku nazywano Małą Moskwą.
REKLAMA


Ostatni pociąg
Foto: Franciszek Grzywacz
Nadchodzący weekend będzie w Legnicy wyjątkowy. Będzie naukowo, artystycznie, historycznie, rozrywkowo i widowiskowo. Program jest na tyle zróżnicowany i bogaty, że wybór nie jest łatwy. Będzie bowiem jednocześnie poważnie i naukowo o historii, do tego z wybitnymi znawcami tematu, artystycznie, refleksyjnie i wspomnieniowo, ale także widowiskowo z ogniem i hukiem oraz rozrywkowo. Co będzie?


Leningrad
Foto: red(lca.pl)
Szczegółowy program jest na plakatach oraz w internecie: TUTAJ! Warto jednak nieco go zarekomendować.

Polecam konferencję „Wyjdą, nie wyjdą” z uwagi na jej wybitnych uczestników z Polski, Rosji i Niemiec. Będą wśród nich m.in. historyk prof. Andrzej Paczkowski i gen. Zdzisław Ostrowski, który kierował wyprowadzaniem radzieckich wojsk z Polski, a być może otworzy ją były prezydent Lech Wałęsa. Obowiązkowo trzeba obejrzeć film Mirosława Jasińskiego „Europa Środkowa idzie na wolność”, by zrozumieć, że wycofanie wojsk radzieckich nie było ani oczywiste, ani łatwe i wymagało uporu i dyplomatycznego sprytu.

Uzupełnieniem tego nurtu będzie spotkanie z dr. Zuzanną Grębecką i jej młodymi współpracownikami z Uniwersytetu Warszawskiego, którzy nas legniczan potraktowali jako socjologiczny materiał badawczy. Jakie wspomnienia pozostały w nas po pobycie sowieckiej armii? No właśnie… Prezentacja „Raportu z podzielonego miasta” i wyników ponad trzyletnich badań na ten temat może wielu zaskoczyć.


Wschody i Zachody Miasta
Foto: Teatr Modrzejewskiej
Miłośnikom teatru polecam premierę spektaklu „Rzeczy” moskiewskiego Teatru.doc. Będzie o tym, jak zwykłe przedmioty codzienności splatały historię Polaków i ich sublokatorów ze Wschodu. Całość ze wspomnień legniczan i w artystycznej opowieści młodego, rosyjskiego teatru alternatywnego. Ten artystyczny nurt uzupełnią projekcje filmowe w teatralnym kinie.

Plenerowych części programu nie trzeba rekomendować. Miłośnicy militariów i widowisk historycznych, a także muzyki i ostrych rytmów znajdą w legnickim parku coś, czego jeszcze w tym miejscu nie było. Obejrzą pełną ognia i huku rekonstrukcję zdobycia Liegnitz przez Armię Czerwoną, a wieczorem posłuchają koncertu kilkunastoosobowej, legendarnej rosyjskiej formacji Leningrad z jej charyzmatycznym liderem. Będzie ostro.

Nurt wspomnieniowy to biesiada (czyli rozmowa) i spotkanie legniczan z byłymi rosyjskojęzycznymi mieszkańcami miasta. Nie będzie to spotkanie „okupantów z okupowanymi”, jak chcą jego przeciwnicy, ale spotkanie przyjaciół Legnicy, Polski i Polaków, bo właśnie tacy przyjęli teatralne zaproszenie, by odwiedzić miasto swojego dzieciństwa lub młodości.

Wszystko za darmo, bo wejściówki rozdawane przez teatr były bezpłatne, a na plenerowe wydarzenia w parku są niepotrzebne.


Grzegorz Żurawiński
Foto: red(lca.pl)
Pieczeń na cudzym ogniu

Nie jest tajemnicą, że przeciwnicy organizowanych przez teatr artystycznych, naukowych i widowiskowych imprez chcą wykorzystać legnickie wydarzenia, by zaistnieć i upiec własną pieczeń na cudzym ogniu.

Chcą protestować, choć nie jest do końca jasne przeciwko czemu. Jeśli bowiem przeciw blisko półwiecznej sowieckiej okupacji, to mocno się spóźnili. Sowietów nie ma od blisko 22 lat, a armii, która po nich pozostała w Legnicy, od równo dwudziestu.

Jeśli zaś chcą protestować przeciwko śladom ich dawnej obecności, to powinni zacząć od palenia książek, które napisano na ten temat, od zakazu wyświetlania stworzonych filmów, wycofania z repertuaru sztuk teatralnych i zaprzestania badań naukowych na ten temat. Od skasowania ludzkiej pamięci i pokrycia tego fragmentu historii białą (czerwoną?) plamą.

Powracający jak bumerang spór o pomnik w centrum miasta jest tylko pretekstem, bo „Dwadzieścia lat po” nie wymyślono po to, by bronić jego obecności w legnickiej panoramie, lecz po to, by w artystycznej oprawie przypomnieć, że 20 lat temu legniczanie stali się jedynymi gospodarzami swojego miasta. Tylko tyle, i aż tyle.

Grzegorz Żurawiński

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia? Opisz je i podziel się swoją wiedzą z innymi. Nakręciłeś film, lub zrobiłeś zdjęcie? Przyślij do nas, niech legniczanie zobaczą to, czego byłeś świadkiem.
500 197 963 – zadzwoń do nas lub wyślij sms-a, mms-a.
Zdjęcia i filmy Waszego autorstwa wysyłać można także na adres kontakt@lca.pl

Podziel się:

Brak komentarzy. Dodaj swój komentarz
REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE
Legnica -
Drum Battle Rhythm Festival 2024. Nagrody wręczone, laureaci wystąpili
Legnica -
Magia muzyki Chopina kolejny raz zadziałała na legniczan
Legnica -
SDK Atrium przyjmuje zgłoszenia do 32. Festiwalu Piosenki Dziecięcej
Legnica -
Dźwięki muzyki Chopina już w niedzielę zabrzmią w przestrzeni miasta
REKLAMA
Legnica -
Wielka Kunicka Majówka z Golden Life w roli gwiazdy
Legnica -
Festiwal rytmu Drum Battle po raz dziewiętnasty w Legnicy
Legnica -
„Kopernik” zaprasza do krainy baśni. Zobacz tę wystawę
Legnica -
W czwartek bajkowa wystawa w „Koperniku”
Legnica -
Legnicka odsłona festiwalu Millennium Docs Against Gravity w kinie Piast
Legnica -
Muzyka filmowa: niezwykły koncert w Parku Śródmiejskim
PORTAL LCA.PL
O firmie | Praca | Kontakt | Regulamin
59-220 Legnica, Wjazdowa 6
tel: +48 500 197 963
e-mail: redakcja@lca.pl