Przed nami kolejna odsłona Międzynarodowego Festiwalu Letnich Koncertów Organowych. 11 września w Chojnowie wystąpią dr Adam Tański oraz Schola Gregoriańska Salezjańskiej Szkoły Muzycznej w Lutomiersku.
Adam Tański - FOTO:chojnow.pl
Adam Tański i Schola Gregoriańska SSM- FOTO:chojnow.pl
Adam Tański jest laureatem kilku międzynarodowych konkursów organowych. W 2017 roku otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na pracę badawczą dotyczącą historycznych organów diecezji łomżyńskiej, a w 2018 r. realizował projekt edukacyjny dla dzieci skoncentrowany wokół zabytkowych organów stolicy w ramach Stypendium artystycznego m.st. Warszawy. W 2018 roku została wydana w serii wydawniczej „Biblioteczka Kurpiowska” jego pierwsza monograficzna publikacja zawierająca pięć utworów na instrumenty klawiszowe. W 2019 roku nakładem wydawnictwa Requiem Records ukazał się debiutancki album Adama Tańskiego z improwizacjami organowymi pt. Polichromia.
Schola Gregoriańska Salezjańskiej Szkoły Muzycznej w Lutomiersku istnieje jako część większego zespołu – chóru Męskiego. W swoim repertuarze chór ma utwory religijne i świeckie, zarówno dawne jak i współczesne. Chór zdobył nagrody i wyróżnienia m.in. na Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie, na Międzynarodowych Spotkaniach Chóralnych w Pińczowie, na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi, na Festiwalu Chóralnym „Cantate Domino” w Krakowie i Łódzkim Festiwalu Chóralnym „Cantio Lodziensis”. Chór nagrał dziewięć płyt CD z muzyką chóralną a cappella i z towarzyszeniem instrumentów.
Dyrygentem chóru jest ks. Kazimierz Dąbrowski – salezjanin. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie. Ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi, a następnie Podyplomowe Studium Chórmistrzowskie i Podyplomowe Studium Emisji Głosu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Od 1996 roku pracuje w Salezjańskich Szkołach Muzycznych im. ks. A. Chlondowskiego w Lutomiersku, w których prowadzi zajęcia z zakresu wykonawstwa muzyki kościelnej oraz jest dyrygentem szkolnego chóru
Od roku 2018 jest dyrektorem. W 2006 roku uzyskał w Akademii Muzycznej w Gdańsku stopień doktora, a w 2013 doktora habilitowanego sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej dyrygentura. Prowadzi zajęcia w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy na stanowisku profesora uczelnianego.
Koncert odbędzie się 11 września w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Chojnowie. Początek o godzinie 19:30.
Zainicjowany przez Grzegorza Gapskiego festiwal jest organizowany przez Starostwo Powiatowe Legnicy przy współpracy z: Fundacją KGHM Polska Miedź, Kolejami Dolnośląskimi oraz lokalnymi parafiami.
Chciał pomnożyć oszczędności, dał się oszukać
mógł wesprzeć DYREKTORA OJCA RYDZYKA, ha i już nie dostanie
julka
20:08, 2025-05-25
Do Kościoła Marii Panny tylko od strony Biskupiej
Szkoda, za Autorka nie zastanowiła się dlaczego główne wejście jest zamknięte. Radio Wrocław już kilka dni temu podało, że od frontu odspoił się wielki kawał kamiennej ozdoby. Roztrzaskał się tuż przy wejściu. Dobrze, że nikt nie zginął.
Dyletantka!
20:08, 2025-05-25
Pożegnanie mieszkańców Legnicy
Dziadowski portal, który pisze co mu ślina na język przyniesie, nie zważając na wolę rodziny, w kwestii zamieszczania nekrologu.
Der
18:04, 2025-05-25
Chciał pomnożyć oszczędności, dał się oszukać
Żeby wejść na trybunę C walę piko żeby nie bolało i daję się przecfelić misiom w trójkolorowych skarpetach na krzywych pyskach.
Nn
17:55, 2025-05-25
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz